Vijesti 2017. godina

BISKUP FRANJO KOMARICA. HRVATI POROBLJENI, A ŠUTE I INTELIGENCIJA I POLITIČARI

Zavladala je kuga indiferentizma i oportunizma, rekao je biskup Komarica upozoravajući na neodrživ položaj Hrvata u BiH. Erdogan i Putin znaju što rade, a što radi EU, čiji je Hrvatska član?

Nakon posjeta Kraljevici, biskup banjalučki Franjo Komarica posjetio je Crikvenicu. U grad pavlina vratio se nakon tri i pol desetljeća i sjeća se tadašnjeg posjeta Thalassotherapiji. Obilazak grada započeo je u gradskoj upravi, potom je obišao Staru školu, novi kulturni centar Crikvenice. Posjetio je samostan Družbe sestara Presvetog Srca Isusovog i crkvu Uzbesenja Blažene Djevice Marije te za kraj ostavio Thalassotherapiju.

Gradonačelnik Crikvenice Damir Rukavina upoznao je biskupa s poviješću grada te istaknuo da njegov posjet izniman događaj za Crikvenicu. Rukavina je uvaženom gostu objasnio da se grad razvija u dobrom smjeru, da je Crikvenica prepoznatljiva po turizmu i klimi.

Biskup je pitao gradonačelnika Rukavinu zna li za Steeva Rukavinu, predsjednika asocijacije američkih Hrvata koji je posjetio Banja Luku, Sarajevo, Posavinu i srednju Bosnu.

– Prestravljen je ostao kako je stradala hrvatska populacija. Kako nas nema, a trebali bi biti po Božjoj volji i međunarodnom pravu, opisao je nadbiskup i istaknuo želju američkih Hrvata da ciljano pomognu Hrvatima Bosne.

Tužna zbilja

Komarica se osvrnuo na tužnu i poražavajuću politiku prema Hrvatima. Čak se i Hrvate uvjerilo da BiH nije njihova domovina, komentirao je Komarica.

– Nama su vrata gradova, općina i ministarstava zatvorena. Ljudi su istjerani, netko drugi upisan u gruntovne knjige. Nemamo političare koji se bore za ljude. Kod nas je život mučan, nedostojan 21. stoljeća, komentirao je biskup i osvrnuo se na tužnu zbilju BiH pitajući europske i svjetske političare zašto su dopustili krvoproliće u BiH.

– Znali ste za jamu, pustili ste da kočija padne u jamu. Tučete konje, ali ne mogu izvući kočiju iz jame. Što je s kočijašem? Gdje je da smiri konja, da pusti ljude koji u toj kočiji nemaju zraka, pita se Komarica i upućuje javnosti još pitanja. Zašto politička, gospodarska i kulturna inteligencija šuti? Zašto hrvatska inteligencija šuti? Pred vašim očima hrvatski narod je porobljen. Erdogan i Putin znaju što rade, a što radi EU, čiji je Hrvatska član. Zavladala je kuga indiferentizma i oportunizma, okrećemo glavu, upozorio je Komarica na sramnu hrvatsku šutnju.

U istom tonu govorio je i Frano Piplović, voditelj studija Europska akademija Banjalučke biskupije.

– Hrvata uskoro neće biti na našem prostoru. Zašto nema istine o nama u Crikvenici, Kraljevici, Rijeci i Zagrebu? Jer nekome ne odgovara, niti našoj vlasti. Tko je silovao, zaklao, nema veze. Idemo dalje. Neće vam više doći župnik iz Žepča jer tamo neće biti Hrvata, a ovdje ga niste stvorili, neće biti Rakitića. I vi ćete biti ugroženi kad u BiH više ne bude Hrvata, a doći će to brzo. Znate sve o Severini i Lepoj Breni, o svemu znate, ali za Briševo gdje je poklano 68 ljudi ne znate, kaže Piplović i upozorava da je 1991. u BiH bilo 850-870 tisuća Hrvata, a 2014. je ostalo 450 tisuća.

– Neće nitko da se tuče s lošim vladarima i njihovim politikama. Odoše ljudi u Njemačku i Irsku. Odlaze i Srbi. Da daš Srbinu hrvatsku putovnicu, za 15 dana je prazna Republika Srpska, kaže biskup Komarica.

Zatrovani podjelama

Dramaljski župnik, vlč. Vjekoslav Đapić predložio je da Crikvenica ugosti djecu iz banjalučke biskupije na ljetovanje, što je prihvaćeno. Također je dogovoren posjet Banja Luci crikveničko-kraljevičke delegacije. Župnik župe Uznesenja BDM Marinko Kajić je upozorio da je hrvatsko biće zatrovano podjelama. Tučemo se, ubijamo između sebe, Primorje protiv Dalmacije, Zagreb protiv Rijeke. Svako selo je podijeljeno, svaka ulica, to je naše prokletstvo, upozorio je vlč. Kajić.

Gradonačelnik Kraljevice Dalibor Čandrlić je istaknuo da su najvjerniji župljani u Kraljevici upravo Hrvati iz BiH. Našalio se da je u Kraljevici biskup bio tražen poput pop zvijezde, svatko je želio porazgovarati, fotografirati se.

Biskup Komarica je svojom neposrednošću, željom da sa svakim popriča i da ga sasluša »srušio« protokol koliko god se njegov domaćin iz Kraljevice Gordan Žurka trudio da sve funkcionira. No, svi su profitirali.

Ženski rod je inventivniji, prodorniji, ustrajniji…

Biskup Komarica poručio je da je došao u posjet u vremenu dočašća da susretne plemenite ljude. Primijetio je da su na čelu Grada, gradskih institucija i ustanova sve same dame.

– Drago mi je da je tu puno žena. Ženski rod je inventivniji, prodorniji, ustrajniji, pametno je povjeriti im teret, ali ne prevelik, rekao je humanist koji je posvetio život opstanku Hrvata u BiH i promicanju nacionalne i vjerske tolerancije.

www.novilist.hr
Autor: Anto Ravlić