IzdvajamoVijesti 2018. godina

SUSRET ŽUPNIH ZBOROVA IZ ŽUPA BANJOLUČKE BISKUPIJE

U župi sv. Ilije proroka u Glamoču u subotu, 21. travnja 2018. godine je održan godišnji susret župnih zborova i župa Banjolučke biskupije.

Okupilo se oko 220 pjevača iz osam župa Banjolučke biskupije. Susret je organizirala s. Damjana Kovačević, orguljašica u banjolučkoj katedrali uz izvrsnu suradnju župnika u Glamoču i njegovih suradnika.

Susret je započeo Misnim slavljem u župnoj crkvi sv. Ilije. Predvoditelj slavlja bio je župnik vlč. Marko Crnjak, domaćin ovog susreta. S njim su suslavili fra Anto Šimunović, župnik i gvardijan u Jajcu, i fra Tomislav Svetinović, župni vikar  u Ljubunčiću.

Na početku misnoga slavlja župnik vlč. Crnjak je pročitao pismo pozdrava okupljenim pjevačima koje je ovom prigodom uputio biskup ordinarij mons. Franjo Komarica jer osobno nije mogao nazočiti ovom susretu radi drugih obveza.

Tijekom misnoga slavlja pjevali su svi okupljeni zborovi pod vodstvom s. Blanke Jeličić. Na orguljama ih je pratila s. Damjana Kovačević. Pjevane dijelove za ovo misno slavlje dobro su uvježbali svi župni zborovi te je pjevanje bilo zaista oduševljeno.

Pjevani dijelovi tijekom Mise bili su:

Ulazna pjesma: Pjevaj hvale, Magdaleno
Misa: Misa Prva (Albe Vidaković)
Otpjevni psalam: Uzet ću čašu spasenja  (Miroslav Martinjak)
Aleluja: (Stipica Grgat)
Darovna pjesma: Evo nas, Oče, za istim stolom (M. Martinjak)
Pričesna pjesma: Isus Krist, kruh za život svijeta  (Šime Marović)
Završetak. (Nek mine majko)

Nakon Misnoga slavlja slijedio je pojedinačni nastup svakog od prisutnih zborova.

Svaki je zbor pjevao po dvije pjesme. Prva je bila jedna od ulaznih liturgijskih pjesama u vrijeme kroz godinu, a druga po izboru voditelja iz repertoara svakog zbora.

Nastupili su zborovi ovim redoslijedom:

ŽUPA VODITELJ/ICA SKLADBE
Podhum Gđa Ilirija Popović Mir svoj, o Bože
(J. Korpar – S. Topić, obrada M. Martinjak)
Samo Bog je ljubav moja
(Charlie B. Tillman – obrada S. Nedić)
B. Luka  katedrala s. Damjana Kovačević
Instr. pratnja: Renata Boras
Bože, tvoj smo sveti narod
(V. Zagorac – Ivan Andrić)
Kao zvijezda sjajna, čista
(M. Pinjuh – S. Topić)
Bila Gđa Ana Ćavar Uđite s hvalama
(Psalam 100- fra Ivan Široki)
Krist uskrsnu
(Robert Lowry)
Glamoč s. Simplicija Šimić Danas Isus
(V. Zagorac – S. Topić)
Izvore vode žive
(M. Filipović – S. Topić)
Čuklić s. Nevena Cvitanović Slavim te, Gospode
(J.S.Bach iz Kantate br. 137)
Molitva za obitelj
(Don Bob Delić – don Šime Marović)
Jajce s. Dubravka Dropulja Ovo je dan
(J. Korpar – S. Topić)
Uskrsna radost
(Ivo Peran)
Livno s. M. Blanka  Jeličić
Instr. pratnja: Mirela Bralo
Po obećanju
(Zlatko Špoljar)
Kad Gospod vraćaše
(Ps. 126  – Miroslav Martinjak)
Ljubunčić Melani Strinić
Instr. pratnja: Karla Ursa – orgulje i Andrea Ursa – frauta.
Pjevajte Gospodu
(Mato Lešćan)
Kristov put
(Šime Marović)

Nakon Mise i pojedinačnog nastupa zborova druženje je nastavljeno i tijekom ručka koji za sve okupljene pripremio župnik u Glamoču vlč. Marko Crnjak, zajedno sa sestrama Klanjateljicama Krvi Kristove koje djeluju u Glamoču, članovima zbora i ostalim suradnicima u župi.

Zahvalni Bogu za radost ovoga susreta, ugodno vrijeme koje nam je podario toga dana te domaćinima za zaista lijepo i srdačno gostoprimstvo vratili smo se u svoja mjesta i župe očekujući ponovni susret sljedeće godine u jednoj od naših župa.

s. Damjana Kovačević
Glamoč, 21. travnja 2018.