Vijesti 2018. godina

TROSTRUKO SLAVLJE U MOSTARSKOJ KATEDRALI

Na Duhovski ponedjeljak, 21. svibnja 2018., prigodom 100. obljetnice rođenja biskupa Pavla Žanića, u mostarskoj katedrali Marije Majke Crkve, upriličeno je trostruko slavlje.

Toga dana svečano je proslavljeno zatvaranje Godine biskupa Pavla Žanića, koju je prije godinu dana proglasio i otvorio Biskupski ordinarijat u Mostaru, također, proslavljen je i blagdan Marije Majke Crkve, patron katedralne župe i naslov katedralne crkve.

Svečanost je započela Misnim slavljem koje je predvodio nadbiskup vrhbosanski metropolit kardinal Vinko Puljić u zajedništvu sa zadarskim nadbiskupom i predsjednikom HBK mons. Želimirom Puljićem, apostolskim nuncijem u Angoli mons. Perom Raičem, apostolskim nuncijem u BiH mons. Luigijem Pezzutom, splitsko-makarskim nadbiskupom mons. Marinom Barišićem, dubrovačkim biskupom mons. Matom Uzinićem, šibenskim biskupom mons. Tomislavom Rogićem, hvarskim biskupom mons. Petrom Palićem, porečko-pulskim biskupom mons. Draženom Kutlešom, pomoćnim banjolučkim biskupom mons. Markom Semrenom i domaćinom slavlja, mostarsko-duvanjskim biskupom i apostolskim upraviteljem trebinjsko-mrkanskim mons. Ratkom Perićem uz suslavlje još četrdesetak svećenika.

Prigodnu propovijed uputio je biskup Perić.

Na kraju Mise, prije blagoslova i otpusta, katedralni župnik mons. Luka Pavlović, u ime Biskupskog ordinarijata u Mostaru, uputio je molbu gradonačelniku grada Mostara gosp. Ljubi Bešliću, da jedna ulica u gradu Mostaru nosi ime biskupa Pavla Žanića.

Liturgijsko slavlje svojim pjevanjem uveličao je Katedralni mješoviti zbor Marija, uz pratnju Katedralnog orkestra i uz orguljašku potporu s. Mateje Krešić, u aranžmanu i pod ravnanjem prof. don Nike Luburića.

Nakon Svete mise uslijedio je pohod i molitva u kripti katedrale, gdje su preneseni zemni ostatci biskupa Pavla 2. svibnja, na obljetnicu njegova biskupskog ređenja 1971.

Potom je u velikoj katedralnoj dvorani uslijedila svečana akademija na kojoj su govorili splitsko-makarski nadbiskup Barišić, apostolski nuncij u Angoli mons. Raič, dubrovački biskup Uzinić, generalni vikar mons. Željko Majić, u ime svećenika hercegovačkih biskupija don Ivo Šutalo, u ime hercegovačke franjevačke provincije, provincijalni vikar fra Ivan Ševo i na kraju u ime vjernika laika ing. Srećko Vučina.

Poslije živih svjedočanstava o biskupu Pavlu uslijedilo je predstavljanje zbornika U vjeri, nadi i ljubavi. Stoljetnica rođenja biskupa Pavla Žanića (1918.-2018.).

Zbornik su priredili mr. Željko Majići prof. dr. Božo Goluža. Predstavljač zbornika bio je zadarski nadbiskup Puljić.

Na kraju svečane akademije govorio je biskup Perić.

Tijekom programa nastupila je sopranistica Ksenija Sanjković, uz glasovirsku pratnju Tomislava Leke iz Zagreba i altistica Lucija Zovko, uz glasovirsku pratnju Damira Bunoze iz Mostara. Voditeljica programa svečane akademije i predstavljanja zbornika bila je Ana Buntić.

KTA
Mostar, 22. svibanj 2018.