Vijesti 2018. godina

PRIPREME CARITASA U BIH ZA DJELOVANJE U MIGRANTSKOJ KRIZI U BIH

U organizaciji Caritasa Bosne i Hercegovine i Caritasa Italije organizirana je od 21. do 22. svibnja 2018. studijska posjeta djelatnika Caritasa u BiH nacionalnom Caritasu Srbije. Tijekom dvodnevne posjete gosti iz Bosne i Hercegovine, koje je predvodila djelatnica Caritasa BiH gđica Dijana Muzička, razgovarali su s ravnateljima i djelatnicima iz mreže Caritasa u Srbiji: nacionalni, nadbiskupijski i župni Caritasi.

Posjeta je započela sastankom u središnjem uredu Caritasa Srbije, kojem su nazočili gosp. Darko Tot i gđa Ana Savić, zajedno s delegacijom iz BiH: iz Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije s. Kata Ostojić, gđa Irma Araranković i gđa Katarina Ivanko; iz Caritasa biskupija Mostar-Duvno i Trebinje-Mrkan: gđica Zrinka Majstorović i gđica Darja Čobanović i iz Caritasa biskupije Banja Luka: gosp. Nikica Prskalo i gđica Tanja Valentić. Na sastanku su iz bosanskohercegovačke delegacije željeli čuti o djelovanju Caritasa Srbije, zatim o poteškoćama i o preprekama s kojima su se susretali kao i o primjerima dobre prakse tijekom svoga rada s migrantima s istoka. Najviše pozornosti se posvetilo primjera dobre prakse koji mogu biti od pomoći u djelovanju Caritasa u Bosni i Hercegovini.

Nakon prvog susreta ravnatelj Caritasa Beogradske nadbiskupije gosp. Miloje Veljić zajedno sa suradnicima primio je delegaciju iz Bosne i Hercegovine. Ovaj sastanak imao je za cilj saznati više o operativnom djelovanju s nadbiskupijske razine s obzirom na migrantsku situaciji. Svoje iskustvo i znanja o radu i djelovanju Caritasa cijeli tim Caritasa Beogradske nadbiskupije velikodušno je pretočio u zanimljivu priču o ovoj važnoj tematici. Kroz više od dva sata tim Caritasa iz BiH je mogao vidjeti svu kompleksnost rada i pravilno pozicioniranje Caritasa. Zatim se Caritasova delegacija uputila u dva kampa u kojima Caritas djeluje već dvije godine. Prva destinacija bio je kamp u Krnjači nadomak Beograda. U kampu živi veliki broj obitelji s djecom i samaca. Caritasov primjer dobre prakse kao na primjer usluga pranja rublja za migrante. Pokretni „vešeraj“ upošljava dvoje ljudi koji za migrante peru, suše i slažu čisto rublje na ponovno korištenje. Vešeraj ima svoje radno vrijeme i do sada jako dobro funkcionira. Osim toga u Krnjači Caritas ima za djecu i žene kreativne radionice, a na kojima djeca, mlade djevojke i žene provode vrijeme u heklanju, pletenju, i drugim oblicima kreativnog rada. Nakon Krnjače, domaćini su delegaciju odveli u potpuno drugi tip kampa u Obrenovcu. Ovaj kamp ima preko 600 samaca. Kamp u Obrenovcu je otvorenog tima, bivša vojarna, a koju su morali prethodno sanirati i rekonstruirati za potrebe boravka i življenja. Caritas u Obrenovcu ima teretanu u kojoj mladi ljudi provode svoje slobodno vrijeme. Osim teretane također je uređen vešeraj stacionarnog tipa, a u kojem rade dvije osobe. Studijska posjeta završena je posjetom kampu Bogovađa i sastankom s Caritasom Valjevo. Kamp Bogovađa nalazi se blizu Valjeva i trenutno zbrinjava blizu 100 ljudi. Veliki broj trenutnih stanovnika kampa su djeca i žene i jedan manji broj muškarca. Kamp je preuređeni ljetnikovac Crvenog križa koji je dat na raspolaganje Komesarijatu za pitanja migranata i izbjeglica u Srbiji. U kampu Caritas radi s djecom, ženama i mladim ljudima. Otvoren je tzv. „Social caffee“ u prijevodu kafić s internetom i kompjuterima za stanovnike centra. Ovaj kafić ima svoja pravila korištenja prema kulturi i tradiciji ljudi koji borave u kampu. Otvorenog je tipa pa ga koriste i žene i muškarci. Osim kafića, Caritas je otvorio i prostor u kampu za rekreaciju (zumba, fitnes i druge aktivnosti koje se mogu provoditi u zgradi), ali i prostor za kreativne radionice za djecu.

Nakon posjete kampu delegacija je posjetila župni Caritas Valjevo, koji je prvi reagirao dolaskom prvih migranata/izbjeglica u Srbiju u okolici Valjeva. Delegaciju je oduševio ravnatelj Caritasa Valjevo Radoslav Ljubičić sa suradnicima, jer je osim prigode za razmjenu iskustava u radu s migrantima/izbjeglicama pokazao je djelatnicima iz Bosne i Hercegovine, koji razvijaju župni Caritas u svojim nad/biskupijskima, uspjeh jedne župne zajednice od 12 vjernika, te utjecaj i rezultate predanog rada u izgradnji župnog Caritasa.

Nakon povratka iz Srbije održan je u srijedu, 23. svibnja žurni sastanak Caritasa u BiH u Sarajevu u Nadbiskupijskom centru mladih. Želja je bila, nakon posjete Caritasu Srbije, planirati djelovanje u migrantskoj krizi na prostoru Bosne i Hercegovine. Uz djelatnike koji su boravili u Caritasu Srbije sastanku su nazočili ravnatelj Caritasa BiH mons. i voditelj Caritasa Italije u BiH gosp. Daniele Bombardi.

Na sastanku se govorilo o trenutnoj situaciji u Bosni i Hercegovini, reagiranju državnih struktura na svim razinama, zatim partnera kao i o utiscima studijske posjete Caritasu Srbije. Brojni su utisci i puno toga je naučeno od Caritasa u Srbiji na svim razinama: nacionalnoj, biskupijsko i župnoj. Nazočni su se složili kako su važne četiri stvari na koje Caritas u Bosni i Hercegovini treba obratiti pozornost, a to su: pozicioniranje Caritasa s obzirom na djelovanje u kampu i izvan njega, dobro planiranje i zagovaranje uz kvalitetne pripreme, iskustvo koje je pokazano riječju i djelom preko djelatnika Caritasa u Srbije kao i definiranje potreba i aktivnosti prema prisutnim potrebama. Svi sudionici su podijelili svoja razmišljanja o mogućnostima za djelovanje kako u kampovima tako i izvan njih.

U narednom periodu Caritasovi djelatnici svoje dojmove iz Caritasa u Srbiji i glasna razmišljanja na sastanku predstavit će ravnateljstvu svojih nad/biskupijskih Caritasa u BiH kako bi se na najbolji način pristupilo ovoj problematici. Svako djelovanje bit će planirano i koordinirano sa svim akterima kao konkretni odgovor Caritasa u BiH na migrantsku situaciju u Bosni i Hercegovini.

CARITAS
Sarajevo, 24. svibanj 2018.