Vijesti 2016. godina

BISKUP VUKŠIĆ NA DAN MEDIJA PREDVODI MISNO SLAVLJE U BANJOJ LUCI

Predsjednik Vijeća za sredstva društvenog priopćavanja mons. Tomo Vukšić, vojni biskup u BiH, predvodit će Euharistijsko slavlje u nedjelju 25. rujna 2016. u 10.30 sati u župnoj crkvi Pohoda Blažene Djevice Marije u središtu Banja Luke te na taj način obilježiti 50. Svjetski dan sredstava društvene komunikacije koji se, u skladu s odlukom Biskupske konferencije BiH, umjesto u mjesecu svibnju, obilježava u Bosni i Hercegovini u posljednju nedjelju u mjesecu rujnu tj. 25. rujna 2016. Nakon što je prošle godine Svetu misu slavio u župnoj crkvi sv. Leopolda Bogdana Mandića a pretprošle u crkvi sv. Petra i Pavla u Mostaru, biskup Vukšić će slaviti Svetu misu u sjedištu Banjolučke biskupije. Domaćin će biti član spomenutog Vijeća vlč. Žarko Vladislav Ošap, mjesni župnik, a pridružit će se i pojedini članovi Vijeća te djelatnici mjesečnika „Naša ognjišta“ i Radio postaje iz Tomislavgrada, Katoličkog tjednika iz Sarajeva kao i novinari katolici iz Banja Luke. Nakon Svete uslijedit će zajedničko druženje.

U povodu 50. svjetskog dana sredstava društvenoga priopćavanja, papa Franjo je 24. siječnja 2016., na blagdana svetog Franje Saleškog, uputio poruku pod naslovom „Komunikacija i milosrđe: Plodni susret“. „Kao Božja djeca pozvani smo komunicirati sa svima, bez iznimke. Na osobit način, jezik i djelovanje Crkve trebali bi prenositi milosrđe, tako da se dotaknu srca osoba i podupre ih se na putu prema punini života, koju je Isus Krist, poslan od Oca, došao donijeti svima. To znači da mi sami moramo biti spremni prihvatiti u nama i širi oko nas toplinu Majke Crkve, kako bi se Isusa upoznalo i uzljubilo; onu toplinu koja daje opipljivost riječima vjere i koja u propovijedanju i svjedočenju pali ‘iskru’ koja ih oživljava. Komunikacija ima moć graditi mostove, potpomagati susret i uključivanje, obogaćujući tako društvo. Kako je lijepo kad osobe pažljivo biraju riječi i geste i tako se trude izbjeći nerazumijevanja, ozdraviti ranjeno sjećanje i graditi mir i sklad. Riječi mogu podići mostove među ljudima, obiteljima, društvenim skupinama i narodima. I to kako u fizičkom tako i u digitalnom okruženju. Zato neka naše riječi i djela budu takvi da nam pomažu izaći iz začaranih krugova osuđivanja i osvete, koji i dalje zarobljavaju pojedince i narode i koji dovode do toga da se ljudi služe porukama mržnje.“, napisao je papa Franjo.

Cjelovitu brošuru i prigodni plakat može se besplatno i bez prethodnog dopuštenja preuzeti s web stranice.

Brošuru u PDF formatu možete preuzeti ovdje

Brošuru u DOC formatu možete preuzeti ovdje

KTA
Banja Luka,, 24. rujan 2016.