Vijesti 2016. godina

BISKUPSKA KONFERENCIJA BOSNE I HERCEGOVINE O UHIĆENJU DESETORICE BIVŠIH PRIPADNIKA HVO-A

Članovi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine u priopćenje sa svog 68. redovitog zasjedanja, održanog, 3. i 4. studenog 2016. u prostorijama Nadbiskupskog ordinarijata vrhbosanskog u Sarajevu, osvrnuli su se i na nedavno uhićenje desetorice bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) s područja Bosanske Posavine. U priopćenju od 4. studenog 2016. stoji:

U Godini milosrđa, koja se približava svome kraju, na poseban način u središte se stavlja opraštanje s pomoću kojega mogu svoj duševni mir pronaći i oni koji podnose kao i oni koji su nanijeli zlo. Opraštanje je nužno u svakodnevnom životu, a osobito za nas u Bosni i Hercegovini u ovom poratnom vremenu. Unatoč tome, sve nadležne institucije, a pogotovo one pravosudne, obvezne su raditi svoj posao savjesno. Na području Bosanske Posavine, na kojem se tijekom rata zvjerski poubijane desetine ljudi, na stotine tisuća Hrvata katolika je prognano, do temelja razorena broja naselja i crkveni objekti, te se do današnjeg dana svim sredstvima sprječava povratak prognanih i izbjeglih. Pravosudne institucije u BiH su sve ove godine uglavnom šutjele i zatvarale oči pred tolikim teškim zločinima u Bosanskoj Posavini. Upravo zbog toga je razumljivo da je nedavno uhićenje desetorice bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) s područja Bosanske Posavine, bez ulaženja u utemeljenost optužnice, izazivalo ogorčenje, zbunjenost i strah kod malog broja preostalih Hrvata katolika kao i kod prognanih toga, i ne samo toga, kraja. I pored posvemašnje opredijeljenosti za tako potrebno načelo da svi zločinci moraju odgovarati za počinjene zločine i da sudske institucije trebaju biti posve slobodne i neovisne, teško je povjerovati u tako potrebitu neovisnost pravosudnih institucija koje zatvaraju oči pred očitim zločinima progona a, uz to, optužuju i uhićuju zbog mogućega zločina u obrani. Biskupi smatraju svojom dužnošću podsjetiti da selektivnom pravdom i tako očito različitim mjerilima u korist jačih nije nikada i nigdje bilo moguće doći do istinskoga mira i pomirenja. Unatoč očite vladavine zakona jačega koji je potvrđen i samim daytonskim mirovnim sporazumom i njegovom provedbom ali, nažalost, i selektivnom primjenom zakona, pozivaju sve članove Crkve da se ne daju zaplašiti, nego da još odlučnije prionu uz ovu i našu zemlju Bosnu i Hercegovinu, te, uz Božju pomoć i suradnju svih njezinih stanovnika kojima je istinski stalo do njezine budućnosti, nastave davati doprinos kako bi i u njoj, čim prije, zavladali pravda i mir.

KTA
Sarajevo, 4. studeni 2016.