Vijesti 2017. godina

PRIKAZANJE GOSPODINOVO – SVIJEĆNICA BANJA LUKA

Na svetkovinu Prikazanja Gospodinova u hramu (Svijećnica), 2. veljače 2017., u prostorijama biskupskog Ordinarijata u Banjoj Luci svečano je proslavljen Dan Bogu posvećenog života. Na čelu s pomoćnim biskupom banjolučkim mons. dr. Markom Semrenom, na zajedničkoj molitvi časoslova sudjelovale su redovnice i redovnici grada Banje Luke: sestre Klanjateljice Krvi Kristove, sestre Milosrdnice, sestre Misionarke ljubavi (sestre Majke Terezije), Službenice Blažene Djevice Marije (grkokatolkinje), trapisti iz samostana „Marija Zvijezda“ i franjevci Franjevačke provincije Bosne Srebrene.

Susret je započeo zajedničkom okrjepom gdje je prisutne pozdravio biskup ordinarij Franjo Komarica i zahvalio svim redovnicima i redovnicama za svjedočenje na „brisanom prostoru“ Banjolučke biskupije.

Nakon okrjepe, prigodno izlaganje održao je pomoćni biskup Marko Semren, koji u svome izlaganju predstavio dokument „Identitet i poslanje brata redovnika u Crkvi“. Istaknuo je kako „dokument ima za cilj istaknuti bogatstvo i potrebe svih zvanja u Crkvi, posebno poziv na redovnički laički život ljudi i žena“. U isto vrijeme dokument „želi doprinijeti da ovaj poziv bude što bolje upoznat i poštovan unutar Crkve“ te konačno „predlaže usmjeravanje i animiranje braće u življenju danas njihova poziva autentično i radosno“. Izlaganje je zaključio riječima sv. Oca pape Franje da „zajednički razmislimo i budemo jedinstveni u ideji da samo onaj koji poučava sa strašću može očekivati da njegovi učenici uče s užitkom“.

Po završetku predavanja prisutni su imali mogućnost za pristup sakramentu sv. Ispovijedi, nakon kojeg je proslavljena i koncelebrirana sveta Misa, koju je predvodio biskup Semren.

U prigodnoj homiliji biskup Semren je rekao da „slaveći Dan posvećenog života, ističemo važnost ovog dana za sve ovdje prisutne i mnoge druge koji su na različite načine povezani s osobama i institucijama posvećenog života“. Naglasio je kako blagdan prikazanja Isusa u hramu osvjetljuje značenje i ulogu Isusa u spašavanju čovjeka i svijeta ističući da je „Isus bio od početka svog života taj „osporavani znak““ kojeg su razumjeli i slijedili „jednostavni ljudi otvoreni Bogu i spremni prihvatiti njegov drukčiji način dolaska od onog očekivanog“.

Prisutne sestre redovnice su za vrijeme mise obnovile i svoje zavjete.

TABB
Banja Luka, 3. veljače 2017.