Vijesti 2017. godina

RADNI SUSRET O AKTUALNOJ SITUACIJI TRAPISTIČKE OPATIJE „MARIJA ZVIJEZDA“

U petak, 18. veljače 2017., u Biskupskom Ordinarijatu u Banjoj Luci održan je radni susret crkvenih predstavnika o aktualnoj situaciji nekoć slavne i u svijetu najveće opatije trapističkog Reda „Marije Zvijezde“.

U radu su sudjelovali uz domaćeg biskupa dr. Franju Komaricu, njegovog pomoćnog biskupa dr. Marka Semrena i druge bliske suradnike, također i apostolski nuncij u BiH nadbiskup Luigi Pezzuto i njegov tajnik mons. Giuseppe Trentadue, nadbiskup i metropolita vrhbosanski Vinko kardinal Puljić, predstavnik Kongregacije za redovnike Svete Stolice i apostolski administrator opatije „Marija Zvijezda“ opat Dom Francois de Place, opat Franziskus Heereman te prior i župnik iz „Marija Zvijezde“ p. Zvonko i Tomislav Topić.

Susret je održan na traženje Svete Stolice da joj se podastrije prikaz stvarnog stanja opatije „Marija Zvijezda“ kako bi mogla donijeti adekvatno rješenje za daljnju budućnost ove za Banju Luku i cijeli banjolučki kraj velezaslužne crkvene institucije.

Samostan trapistički „Marija Zvijezda“ u Delibašinom Selu kod Banje Luke osnovao je još za vrijeme Otomanske vladavine 1869. godine Sluga Božji Franz Pffaner. Osamdesetih godina 19. stoljeća samostan postaje opatijom. Početkom 20. stoljeća doživljava svoj vrhunac po broju monaha – 220- i po svojoj duhovnoj, odgojnoj, obrazovnoj, privrednoj, karitativnoj i civilizacijskoj djelatnosti. Bez više desetljeća dugoj, izuzetno plodnoj civilizacijskoj djelatnosti opatije „Marija Zvijezda“ u duhu tadašnjih najnaprednijih europskih dostignuća, Banja Luka nikad ne bi postala ono što je danas. Nažalost vlasti prošle i sadašnje države prezrele su i dobrano uništile sve njihove dragocjene plodove.

Sudionici radnog susreta su u poslijepodnevnim satima posjetili opatiju „Marija Zvijezda“.

TABB
Banja Luka, 17. veljače 2017.