Vijesti 2017. godina

CVJETNICA NA GORICI

U nedjelju 9. travnja u samostanskoj crkvi na Gorici proslavljena je Cvjetnica – nedjelja muke Gospodnje. Svetu misu predslavio je gvardijan fra Pere Kuliš, uz koncelebraciju meštra novaka fra Marinka Baotića, člana samostanske zajednice fra Marijana Karaule te fra Emanuela Radića i fra Ivana Mijatovića, kapelana u župi Livno.

Misno pjevanje, kao i pjevanje Muke Gospodnje animirao je livanjski župni zbor, dok su uloge pisca i Isusa pjevali fra Marijan i fra Marinko. Prije početka svete mise blagoslovljene su maslinove grančice.

Gvardijan je u homiliji podsjetio na limb, koji Dante Alighieri opisuje u Božanstvenoj komediji. To je mjesto u kojem se nalaze oni koji su „mlaki“. Uvijek od svega peru ruke, nastoje ne biti na strani zla, ali se ne bore ni za dobro. Primjer mlakosti nalazimo kod Poncija Pilata. Iako nije htio osuditi Isusa, nije imao hrabrosti oduprijeti se željama židovskih poglavara. Kao kršćani trebali bismo izbjegavati mlakost te se odlučno boriti za Krista.

Fra Nikola Livaja i fra Kristijan Orkić
Gorica/Livno, 9. travanj 2017.