• This event has passed.

DVADESET PETA OBLJETNICA POČETKA PROGONSTVA HRVATA KOTORVAROŠKE DOLINE

15. listopada 2017.

Punih 25 godina  proteklo  je od početka protjerivanja više od 10 tisuća Hrvata katolika kotorvaroških sela. I dan danas najveći broj tih protjeranih je u  progonstvu, raspršeni svuda po svijetu počevši od Hrvatske, Zapadne Europe, pa sve do Južne i Sjeverne Amerike  te Australije. Od nekadašnjih više od 13 tisuća Hrvata katolika nastanjenih u 23 naselja kotorvaroške doline nakon brutalnog i prisilnog protjerivanja najprije pogromom u listopadu 1992 godine a nastavljeno kasnije, ostalo je u župama kotorvaroškog kraja samo oko 2% predratnog hrvatskog stanovništva. Kada su se stekli uvjeti, Hrvati – katolici kotorvaroškog kraja počeli su se svake godine uz pojedine crkvene proslave, okupljati u svom zavičaju kako bi u zajedništvu i molitvi podsjetili na Golgotu koju su doživjeli 90-tih godina prošlog stoljeća kao i na sve one nepravde koje im se svakodnevno čine u opstrukciji njihova povratka i obnove njihovih porušenih domova. Sjećaju se kotorvaroški Hrvati i  svih onih nevinih  hrvatskih žrtava i zločina učinjenih nad hrvatskim stanovništvom u kotorvaroškim selima gdje je u razdoblju od 1992 do 1995 godine ubijeno 174 Hrvata.

Kako i priliči, i ove godine će se u nedjelju, 15. listopada 2017 godine, u  kotorvaroškom zavičaju okupiti iz inozemstva Hrvati kotorvaroške doline  na obilježavanju 25-te obljetnice u organizaciji župa Rođenja Blažene Djevice Marije iz Kotor Varoši, Uznesenja Blažene Djevice Marije  iz Sokolina i župe Sv. Franje Asiškog iz Vrbanjca. Misno slavlje u 11 sati i prigodne pobožnosti predvodit će banjalučki biskup dr. Franjo Komarica u suslavlju  župnikā spomenutih župa te svećenika rodom iz kotorvaroške doline.

Prije misnog slavlja i molitve za sve  hrvatske stradalnike kotorvaroškog kraja biti će položeni vijenci i zapaljene svijeće  pred spomenikom za sve poginule u minulim ratovima pred župnom crkvom u Kotor Varoši. Ovogodišnje memoriranje kotorvaroških žrtava biti će u znaku „25 svijeća za 25 godina progonstva“ (TABB)

Date:
15. listopada 2017.