Loading Događaji

« Svi Događaji

• Ovaj događaj je prošao.

MEĐUNARODNI ZNANSTVENI SKUP

24. travnja 2017. - 25. travnja 2017.

„DUBIČKI ARHIĐAKONAT U RAZVIJENOM SREDNJEM VIJEKU
I NJEGOVI TRAGOVI KROZ KASNIJA STOLJEĆA“

Banja Luka – 24. i 25. 4. 2017

Srdačno Vas pozivamo na Međunarodni znanstveni skup „Dubički arhiđakonat u razvijenom srednjem vijeku i njegovi tragovi kroz kasnija stoljeća“ u ponedjeljak i utorak, 24. i 25. travnja 2017., u Banjoj Luci, ulica Kralja Petra I. Karađorđevića 80, s početkom u 9.30 sati!

PROGRAM ZNANSTVENOG SKUPA

Ponedjeljak, 24. travnja, 2017.

9:00 – okupljanje sudionika u dvorani Europske akademije
9:30 – otvaranje međunarodnog znanstvenog skupa – pozdravi

I  panel
10:00 –  početak rada skupa -izlaganja sudionika
11:00 –  stanka za osvježenje
11:30 –  nastavak rada
Otvaranje izložbe veduta i povijesnih karata Dubice i dubičkog arhiđakonata

II panel
14:30 – nastavak  rada skupa
15:30  – stanka za osvježenje
15:45  – nastavak  rada skupa
19:00  – predstavljanje knjige „Srednjovjekovni kraljevski grad Bihać“, autora dr. Fikreta Midžića te završetak rada prvog dana skupa

Utorak, 25. travnja, 2017.

III panel
9:00 – nastavak rada skupa
11:00 – završetak rada skupa
11:30 – polazak u Kozarsku Dubicu, obilazak pojedinih lokaliteta te posjeta rkt. župi Uzvišenja Sv. Križa, Bosanska Dubica
13:00 – prijem sudionika kod načelnika općine Kozarska Dubica

SUDIONICI I TEME ZNANSTVENOG SKUPA

I – Panel

1. dr. Mladen ANČIĆ – Zadar, „Kasnosrednjovjekovna Donja Slavonija: tragom jedne mistifikacije“
  2. emeritus dr. sc. Juraj KOLARIĆ – Zagreb, „Dubički arhiđakonat zagrebačke biskupije od prvog popisa župa do pada Dubice pod Turke (1334.-1538)“
  3. akademik prof. dr. Mithat KOZLIČIĆ – Sveučilište u Zadru, „Dubica i dubički arhiđakonat u starim geografskim kartama“
  4. sc. Ante MILINOVIĆ – Zagreb, Vodičevski teritorij (Waudicza) – feud knezova i banova Babonića Blagajskih
  5. fra Gaudencije Vito SPETIĆ – Zagreb, „Red pavlina na hrvatskim prostorima do 1308. godine. Okolnosti dolaska u Dubicu“

II – Panel

1. dr. sc. fra Slavko SLIŠKOVIĆ / fra Dominik ŠTEFULIĆ – Zagreb, „Dominikanci u dubičkom arhiđakonatu zagrebačke biskupije“
  2. Marijan TOMIĆ – Zagreb, „Sanski distrikt“
  3. dr. sc. Boro BRONZA –  Odsjek za istoriju Filozofskog fakulteta  Univerziteta u Banja Luci, „Mađarsko Kraljevstvo i instalacija templara i hospitalaca na području Dubice
  4. sc. Zsolt HUNYADI – Mađarska / Szeged, „Uloga hospitalaca u Dubičkoj županiji u ugarsko-slavonskom prioratu s posebnim osvrtom na njihovo djelovanje kao mjesto autentičnosti (locus credibilis)“
  5. dr. Tamas PALOSFALVI – Budimpešta, „Priori Vrane, župani Dubice u borbi protiv Osmanlija u kasnom srednjem vijeku“
  6. sc. Damir KARBIĆ i dr. sc. Marija KARBIĆ – Zagreb, „Dubički perceptorat u kontekstu razvoja i djelovanja templara  u Ugarsko-hrvatskom kraljevstvu“
  7. sc.  Juraj BELAJ i mr. sc.  Božo RADOŠ – Zagreb, Arheološki institut RH,  „Viteški redovi (Templari i Ivanovci) na području srednjovjekovne Dubičke županije“
  8. dr. sc.  Fikret MIDŽIĆ  –  Arhiv, Bihać, „ Dubica i dubički arhiđakonat u Osmanlijskim defterima“

III – Panel

1. emeritus dr. fra Velimir BLAŽEVIĆ OFM – Banja Luka, „Franjevci u dubičkom arhiđakonatu“
  2. sc. Szabolcs VARGA  –  Mađarska, Budimpešta, „Povijest Dubice i dubičkog arhiđakonata u XVI stoljeću u mađarskoj književnosti“
  3. dr. sc.  Anto ORLOVAC – Banjalučka biskupija,  „Osvrt na život i djelo pok. dr. Nikole Bilogrivića (nekrolog i lauda)“
  4. sc. Boris GRALJUKZagreb, „Elementi sakralne gotičke arhitekture na području Povrbasja i Pounja“

Organizator skupa:
Europska akademija banjolučke biskupije;