Vijesti 2019. godina

OSMO PJESNIČKO SIJELO U KORITIMA U ČAST DON JURJA GOSPODNETIĆA

U selu Korita kod Bos. Grahova održano je 19. srpnja VIII. pjesničko sijelo u čast Don Jurja Gospodnetića, grahovskoga župnika mučenika, u sklopu višednevne kulturno-vjerske manifestacije „Dani sv. Ilije proroka.

Na lokalitetu Vidikovac, živopisnom mjestu dodira dvaju planina – Dinare i Šatora, večer duhovne poezije pod vedrim nebom okupila je osmero pjesnika iz Hrvatske i BiH, pod pokroviteljstvom Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne. Svoje duhovne i domoljubne pjesme recitirali su: Blaženka Jerdas Vulić (Korita-Požega), Fabijan Lovrić (Knin), Branko Antunović (Perušić kod Benkovca), Grgo Mikulić (Široki Brijeg), Joso Živković Soja (Orašje), Ivan Baković (Tomislavgrad-Mostar), a posebno dojmljiv bio je nastup pjesnika iz Knina Ante Nadomira Tadića Šutre izvedbom pjesme „Stožina“ iz svoje istoimene posljednje zbirke.

Za glazbeni dio programa pjesničke večeri, na kojoj je bilo 60-ak osoba, bili su zaduženi poznati tenor iz Knina, nekadašnji član klape „Maslina“, Hrvoje Marić, te VIS „Sv. Ana“ iz Livna, a program je vješto vodila Josipa Mihaljević iz Livna.

Nakon svršetka pjesničkog sijela svi nazočni su nastavili druženje u prostorijama HKC Korita u izgradnji.

Cjelokupna večer započela je proslavom svete mise u zavjetnoj kapelici sv. Jeronima koju je predvodio domaći grahovski župnik don Davor Klečina, nakon čega su se svu uputili pred ruševine obiteljske kuće pokojnog bračnog para Mate i Mande Vulić koji su kao civili ubijeni u posljednjem ratu 24. travnja 1992. Kod spomen-ploče podignute njima kao znak sjećanja izmoljena je molitva za pokojne.

Župa Grahovo
Bos. Grahovo, 21. srpnja 2019.