Vijesti 2020. godina

„DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN…“ – BISKUPOVO PISMO PREČ. PERI TUNJIĆU, ŽUPNIKU I DEKANU U TESLIĆU

“ŽAO MI JE NARODA I SVOGA I SVAKOGA”

Pismo preč. Peri Tunjiću, župniku i dekanu u Tesliću
(Prot. br. 111/95 od 10. kolovoza 1995.)

Dragi Prečasni,

koristim zgodu da Ti napišem barem nekoliko riječi o ovdašnjoj situaciji, koliko je i meni u kućnom pritvoru poznata. Vjerujem da se Ti sa svojim župljanima nalaziš ipak u nešto povoljnijoj situaciji nego mi ovdje.

Radi velikog vala izbjeglica iz drugih krajeva, kuće i stanovi naših ljudi su redom na udaru, posebno u gradu i prigradskim naseljima. Ima mnogo naših obitelji protjeranih iz vlastitih domova. Još se ništa točno ne zna što će biti s tim ljudima. Pokušavam činiti što god je moguće – u kontaktima – barem telefonskim s predstavnicima vlasti lokalne i više da nas se zaštiti. Jedni kažu da će nas zaštititi, drugi vele da to ne mogu, treći opet da moramo seliti itd. Nitko neće da uzme na sebe punu odgovornost za našu situaciju. Stigli su jučer i danas i glavni predstavnici Međunarodne komisije Crvenog križa i Visokog komesarijata za izbjeglice iz Ženeve. I s njima smo razgovarali i usmeno i korespondirali pismeno. Vidjet ćemo što će biti. ŽAO MI JE NARODA I SVOGA I SVAKOGA!

Za sada nemamo ni hrane da im dademo, ljudi se sami nekako snalaze i za hranu i za prenoćivanje, ali ih je svaki dan sve više, doslovce na ulicama. U drugim općinama izgleda nije tako dramatično, barem prema nama dostupnim vijestima. A kontakti i telefonski, a pogotovo osobni, su vrlo otežani. Svakako u svim ovim službenim kontaktima s predstavnicima vlasti i humanitarnih organizacija imamo na pameti i vas tu kao i u Doboju i drugdje, tj. vašu sadašnjost i budućnost. Ako budemo morali ići nekamo, djelomično ili većinom, treba ostati tko god može i gdje god može. Jer nigdje nikoga ne čeka ni gotov ručak, a kamoli krevet ili krov nad glavom. Svoja kućica i svoj zavičaj je uvijek najbolji makar bili i najbjedniji. Pozdravi sve svoje suradnike i ostale

župljane i druge ljude dobre volje oko sebe. Hvala svima koji vam pomažu. Ako bude opet neke zgode da netko dođe do nas, pošalji ga!

Tebe bratski i srdačno pozdravlja i moli za Tebe i sve oko Tebe, Tvoj u Kristu

Franjo Komarica,
biskup banjalučki

———-

Iz knjige: Franjo Komarica, U obrani obespravljenih. Izbor iz dokumenata banjolučkog biskupa i Biskupskog ordinarijata Banja Luka tijekom ratnih godina od 1991. do 1995. Drugo dopunjeno izdanje. Nakladni zavod Matice Hrvatske. Zagreb, 2003.