Trideseta obljetnica mučeničke smrti s. Cecilije Grgić i župnika Filipa Lukende

U svetištu sv. Terezije od Djeteta Isusa u banjolučkom naselju Presnače 10. svibnja 2025., obilježena je 30. obljetnica mučeničke smrti vlč. Filipa Lukende, župnika i čuvara svetišta i redovnice milosrdnice sv. Vinka Paulskog s. Cecilije Grgić, katehistice u toj župi.
Misno slavlje predvodio je banjolučki biskup u miru mons. Franjo Komarica, uz koncelebraciju domaćeg župnika mons. Ivice Božinović i još nekoliko svećenika. Na Misi su sudjelovale brojne sestre milosrdnice iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske predvođene svojom vrhovnom poglavaricom Časnom Majkom s. Jelenom Ikić, njezinom savjetnicom s. Julijanom Djaković i provincijalkom provincije Majke Divne iz Sarajeva s. Vinkom Bilješko. Pridružile su im se i sestre Klanjateljice Krvi Kristove, kao i vjernici iz Presnača i drugih banjolučkih župa. Na ovu obljetnicu pristigla je i brojna rodbina pokojne s. Cecilije i župnika Filipa.
Pozdravljajući sve nazočne, na početku misnog slavlja, župnik Božinović naglasio je da je ova obljetnica prigoda da Bogu zahvalimo za primjer mučeništva s. Cecilije i vlč. Filipa i za njihov život. Pozivajući na molitvu za njih istaknuo je da i u svima nama sve više raste svijest da i oni mole za nas.
U svojoj propovijedi biskup Franjo je, ističući da smo se sabrali oko Krista, koji nas je kao i svoje učenike pozvao u svoju službu i poslao da budemo svjedoci, poput župnika Filipa i s. Cecilije, koji su po nalogu Krista i njegove Crkve bili „vjerodostojni Isusovi svjedoci svojom molitvom, propovijedanjem, katehiziranjem, poučavanjem, neumornim pastoralnim i karitativnim radom, a onda dodatno i svojom svjedočkom, mučeničkom smrću“. Govoreći o svjedočkoj smrti s. Cecilije i župnika Filipa istaknuo je da se „spontani glas o njihovom mučeništvu sve više širi“ te je pozvao nazočne na molitvu za što skorije pokretanje crkvenog procesa za njihovo proglašenje blaženim, odnosno svetim.
Nakon misnog slavlja uslijedio je prigodni program u spomen na s. Ceciliju i vlč. Filipa, koje su pripremile sestre milosrdnice kako bi se podsjetili duhovne snage naših mučenika koji su kroz svoju žrtvu ostavili neizbrisivi trag u našim srcima. Dvije pjesme u njihovu čast napisala je s. Vincenta Barać, a svoje svjedočanstvo o vjeri, hrabrosti i žrtvi s. Cecilije i vlč. Filipa izrekla je redovnica milosrdnica, s. Josipa Ćosić, koja je u to vrijeme bila župljanka župe Presnače i koja je s njima dijelila svoju svakodnevicu. Svjedočeći o ljubavi koju su imali prema Bogu i zajednici i o njihovoj nepokolebljivoj vjeri, iznijela je osobne uspomene na trenutke molitve, zajedništva i solidarnosti, koje su dijelili. Svjedočanstvo s. Josipe ostavilo je snažnu poruku da ni najteži trenuci ne mogu ugasiti svjetlost vjere koja nosi ljude kroz najdublje tame.
Nakon toga svi su se u procesiji uputili pred spomenik presnačkih mučenika gdje su izmolili opijelo, a zatim su se u spomen sobi, u kojoj su župnik i redovnica spaljeni u noći između 11. i 12. svibnja 1995., pomolili. Za ovo ubojstvo, kao i spaljivanje župne kuće i rušenje crkve, još uvijek, ni nakon trideset godina, nitko nije pozvan na odgovornost.
Ovom prigodom obitelj Mirele Deak darovala je svetištu u Presnačama sliku s. Cecilije Grgić.