AudioVijesti 2020. godina

AUDIO: OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA MEDIJA 2020. GODINE U BOSNI I HERCEGOVINI

U nedjelju, 27. rujna 2020. bit će obilježen 54. Svjetski dan sredstava društvene komunikacije koji se, u skladu s odlukom Biskupske konferencije u Bosni i Hercegovini iz 2003. godine, umjesto u mjesecu svibnju, obilježava u BiH u posljednju nedjelju u mjesecu rujnu.

Vijeće za sredstva društvenog priopćivanja Biskupske konferencije BiH priredilo je prigodnu brošuru namijenjenu svim pastoralnim djelatnicima i medijskim radnicima. U predgovoru predsjednik Vijeća za sredstva društvenog priopćivanja BK BiH mons. Tomo Vukšić, nadbiskup koadjutor vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH, između ostalog piše: “Već se kroz nekoliko godina ustalio običaj, da predsjednik Vijeća za medije BK BiH, u dogovoru s nadležnim biskupom i župnikom, na taj dan predvodi slavlje Svete Mise u jednoj od naših župnih zajednica. Svake godine u drugoj biskupiji i drugoj župi. Započelo je Svetom Misom u Mostaru 2014. godine, te nastavljeno u Sarajevu, Banja Luci, Tomislavgradu, Žepču i Drvaru. I nastavljajući tu lijepu tradiciju, ove godine će to, ako Bog da, biti u Bijelom Polju, gdje ćemo zajedničku molitvu uputiti Gospodinu Bogu za izgradnju zdravoga zajedništva među ljudima. Vođen riječima iz starozavjetne knjige Izlaska: ‘Da možeš pripovijedati svome sinu i svome unuku’ (Izl 10, 2), papa Franjo je ovogodišnju svoju poruku posvetio pripovijedanju kao jednom od osnovnih načina komunikacije među ljudima. Dapače, čovjek je biće koje pripovijeda, kaže papa. A priče, koje slušamo, ostavljaju trag drugih u nama dok priče, koje pripovijedamo, ostavljaju naš trag u drugima. Po njima nam se drugi priopćava i postaje bliži a mi drugima”.

U brošuri je u cijelosti objavljena Poruka pape Franje za 54. Svjetski dan sredstava društvenih komunikacija pod naslovom: “Da možeš pripovijedati svome sinu i svome unuku“, (Izl 10,2). Život postaje priča”. Na kraju svoje Poruke papa Franjo piše: Nije riječ, stoga, o tome da slijedimo logike onih koji se služe umijećem pričanja priča (storytelling) niti o tome da oglašavamo neku stvar ili sebe same nego da se spomenemo toga tko smo u Božjim očima, da svjedočimo ono što Duh piše u našim srcima i otkrivamo svakom pojedincu da njegova priča sadrži u sebi divne i čudesne stvari. Da bismo mogli to učiniti povjerimo se ženi koja je u svome krilu istkala čovještvo Božje i, govori nam Evanđelje, ispredala u sebi sve događaje iz svog života. Djevica Marija je, naime, sve čuvala i o tome razmišljala u svome srcu (usp. Lk 2, 19).

U brošuri se nalazi i predložak prigodne propovijedi za Dan medija koju je pripremio fra Iko Skoko u kojoj je donio najvažnije naglaske iz spomenute Papine Poruku, prigodnu Molitvu vjernika je napisao fra Janko Ćuro. Kao uvod u Misno slavlje fra Iko predlaže sljedeći poziv na molitvu: “U ovoj Svetoj misi pomolit ćemo se za sve koji rade u katoličkim medijanima da budu odgovorni prenositelji evanđeoskih i kršćanskih poruka, i za sve koji rade na medijima da donose istinite i cjelovite informacije te za sve pokojne djelatnike medija”.

U svom prilogu pod naslovom: “U mass medijima Crkva nalazi uspješni oblik suvremene propovjedaonice”. vlč. Josip Vajdner podsjeća da se “Ove se godine navršava 45 ljeta otkako je sveti papa Pavao VI. (1897. – 1978.) potpisao apostolsku pobudnicu Evangelii Nuntiandi – Naviještanje evanđelja. Prigoda je to osluhnuti poticaje koji se na osobit način tiču sredstava društvenih komunikacija”.

U prigodi proslave Dana medija, u nedjelju, 27. rujna 2020. u 11 sati nadbiskup Vukšić slavit će Svetu misu u župi Presvetog Srca Isusova Potoci odnosno Bijelo Polje pokraj Mostara u kojoj je župnik don Josip Galić (e-mail: zu.potoci@gmail.com; mobitel: 063 872 076). Župna crkva i župna kuća nalaze se pokraj magistralne ceste M17 desetak kilometara prije Mostara s desne strane gledajući iz smjera Sarajeva. Svi medijski djelatnici, koji žele i koji mogu, dobro su došli na ovo Misno slavlje kao i na druženje nakon Svete mise. Bilo bi lijepo da svoj dolazak ranije najave župniku Galiću.

Cjelovitu brošuru i prigodni plakat može se besplatno i bez prethodnog dopuštenja, kao i sve sadržaje s KTA BK BiH, preuzeti s web stranice.

Brošuru u PDF formatu možete preuzeti ovdje
Brošuru u DOC formatu možete preuzeti ovdje
Plakat možete preuzeti ovdje

Poruku pape Franje za 54. Svjetski dan sredstava društvenih komunikacija pročitao je predsjednik Vijeća za sredstva društvenog priopćivanja BK BiH mons. Tomo Vukšić, nadbiskup koadjutor vrhbosanski.

Poslušajte:

KTA
Sarajevo, 22. rujan 2020.