Vijesti 2019. godina

NOVI DIREKTORIJ VRHBOSANSKE NADBISKUPIJE IZLAZI IZ TISKA

Novi Direktorij Vrhbosanske nadbiskupije za sljedeću liturgijsku godinu 2019./2020. ovih dana izlazi iz tiska. On uređuje euharistijska slavlja i liturgiju časova u Vrhbosanskoj nadbiskupiji i u biskupijama koji ga koriste. Kao i svi dosadašnji pripremljen je i tiskan kako bi svi obvezatni korisnici isti dobili na vrijeme. Ovim Direktorijem, koji je vlasništvo Vrhbosanske nadbiskupije, koriste se sljedeće nad/biskupije: Vrhbosanska nadbiskupija, Banjolučka biskupija i Vojni ordinarijat u BiH.

Kao i svi dosadašnji i ovaj je direktorij pripremljen prema: Općem rimskom kalendaru za liturgijsku godinu 2019./2020., 3. tipskom izdanju Rimskog misala, Nacionalnom liturgijskom kalendaru Biskupske konferencije BiH, s vlastitostima svih nad/biskupija koje ga koriste, a koje su pripremile i dostavile svoje liturgijske vlastitosti.

Neki korisnici ovog i drugih direktorija postavljaju pitanja vezana za izbor Gospodnjih i svetačkih slavlja, stupnja njihova slavlja (svetkovina, blagdan, obvezni ili neobvezni spomendan) kao i čitanja euharistijskih slavlja. Komentar je bio kako se navedeno „razlikuje“ u aktualnom Direktoriju od rimskog misala i lekcionara koji se još uvijek na nekim mjestima koriste u Crkvi u Hrvata. Činjenica je da se u lijepom broju liturgijskog prostora Crkve u Hrvata još uvijek ne koriste aktualna, nego čak prva izdanja spomenutih liturgijskih knjiga na hrvatskom jeziku, a koje su tiskane još početkom provedbe liturgijske konstitucije II. vatikanskog sabora sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Isto tako brojna su mjesta svetopisamskih tekstova, poglavito u važećim lekcionarima na hrvatskom jeziku, a koja se razlikuju od tipskih vatikanskih izdanja važećih misala, lekcionara i drugih liturgijskih knjiga. Tijekom minuloga vremena došle su brojne promjene kroz nove rimske odredbe ili kroz odredbe naših nad/biskupa kao i prijevodima Svetog pisma poglavito Novog zavjeta, a koji su trebali biti uneseni poglavito u važeće lekcionare, ali i u druge liturgijske knjige.

Činjenica je da u ovom pokoncilskom vremenu, po uzoru na židovski blagdani kalendar, nedjelje i svetkovine počinju predvečerjem prethodnoga dana tj. zalaskom sunca. Često puta nastaje liturgijski raskorak u slavljenju mise s moljenjem večernje Božanskog časoslova. Naime, uzima se misa dana i prva večernja od nastupajuće svetkovine ili nedjelje. Rimski direktorij, koji se temelji na općem rimskom kalendaru, unosio je ovu napomenu tijekom minuloga vremena. Na svakom mjestu u njima je naznačeno koji se obrazac euharistijskog slavlja uzima ujutro, a koji navečer na dan uoči nedjelje i svetkovine. Od ove godine to je naznačeno i u Direktoriju Vrhbosanske nadbiskupije, što je za molitelje Božanskoga časoslova činjeno od početka njegova izlaženja, a što bi trebalo pomoći svima koji slave i koji sudjeluju u euharistijskom slavlju na taj dan. Ovo je pomoć posebno za sve koji su obvezatni slaviti i sudjelovati na misi u nedjelje i zapovjedne svetkovine.

U Direktorij su unesene važeće odredbe koje za sve jednako vrijede: Opći rimski kalendar za liturgijsku godinu 2019./2020. (vatikanski dokument), 3. tipsko izdanje Rimskog misala (vatikanski dokument) – Crkva u Hrvata još uvijek koristi 2. tipsko izdanje -, Nacionalni liturgijski kalendar Biskupske konferencije BiH (dokument Biskupske konferencije BiH) uz vlastitosti Vrhbosanske nadbiskupije i biskupija koje ga koriste. Treba napomenuti da u sve kalendare (opći, regionalni, nacionalni, biskupijski i redovnički) mogu se unijeti samo ona liturgijska slavlja za koje se temeljem zahtjeva dobije odobrenje od vatikanskog Zbora za bogoštovlje i sakramentalnu stegu.

U Direktoriju Vrhbosanske nadbiskupije crvenom bojom označeni su samo zapovjedni blagdani prema odredbi bosanskohercegovačkih biskupa: sve nedjelje i četiri svetkovine tijekom godine (Božić, Tijelovo, Velika Gospa i Svi sveti).

Pred odlazak direktorija u tisak papa Franjo motu proprijem „Aperuit illis“, od 30. rujna 2019. god., odredio je da 3. nedjelja kroz godinu bude Nedjelja Božje riječi, a što se uspjelo unijeti i u ovaj Direktorij.

Novi Direktorij za sljedeću liturgijsku godinu 2019./2020. izdao je i odobrio vlasnik Vrhbosanska nadbiskupija, 25. lipnja 2019. god. Kao i sve dosadašnje i ovaj Direktorij pripremio je mons. Tomo Knežević, a nakladnik je Medijski centar Vrhbosanske nadbiskupije.

Svaka crkvena ustanova u Vrhbosanskoj nadbiskupiji obvezatna je nabaviti i koristiti samo važeći Direktorij Vrhbosanske nadbiskupije, koji će se kao i do sada moći nabaviti preko Nadbiskupskog ordinarijata vrhbosanskog u Sarajevu i Medijskog centra Vrhbosanske nadbiskupije. Drugi direktoriji ne mogu se koristiti na području Vrhbosanske nadbiskupije. Redovničke obitelji u Vrhbosanskoj nadbiskupiji koristit će vlastiti Direktorij u liturgijskim slavljima samo svoje redovničke zajednice uvažavajući pri tom važeće liturgijske odredbe s obzirom na važeći Opći rimski kalendar, Nacionalni liturgijski kalendar Biskupske konferencije BiH i kalendar Vrhbosanske nadbiskupije.

Na prvoj stranici omota kao i do sada nalaze se slike dviju katedrala prvostolnice u Sarajevu i stolne crkve u Banja Luci, a na zadnjoj stranici omota nalazi se slika Sluge Božjega Josipa Stadlera.

KTA
Sarajevo, 14. listopad 2019.