Loading Događaji

« Svi Događaji

• Ovaj događaj je prošao.

OBILJEŽAVANJE 2. OBLJETNICE UTEMELJENJA EUROPSKOG CENTRA ZA MIR I SURADNJU

20. rujna 2022.

U organizaciji Banjolučke biskupije i Paneuropske unije, a u suradnji sa Zakladom Konrad Adenauer bit će upriličeno obilježavanje 2. obljetnice utemeljenja Europskog centra za mir i suradnju.

U organizaciji Banjolučke biskupije i Paneuropske unije, a u suradnji sa Zakladom Konrad Adenauer, u utorak, 20. 9. 2022. u Banjoj Luci u Kući susreta „Marija Zvijezda“ (bivši trapistički samostan – Slatinska 1) bit će upriličeno obilježavanje 2. obljetnice utemeljenja Europskog centra za mir i suradnju.

Program počinje u 11 sati akademskim dijelom u kojem su predviđeni govornici:

• mons. dr. Franjo Komarica, biskup banjolučki i kopredsjednik Kuratorija Europskog centra
  • kardinal Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup i metropolit em.
  • Andreas Raab, generalni tajnik Kuratorija Europskog centra
  • Nataša Tramišak, ministrica regionalnog razvoja i europskih fondova Republike Hrvatske
  • Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske
  • dr. sc. Danijel Marušić, župan Brodskoposavske županije
  • Vanja Gavran, zamjenik glavnog tajnika Međunarodne paneuropske unije
  • Georg Alois Oblinger, rektor svetišta Marienfried (Pfaffenhofen)
  • Josef Kirchmann, načelnik općine Langen kod Bregenza – Austrija

Nakon toga će biti predstavljena nova izdanja i projekti:

• Predstavljanje donacije Europskom centru – Bruno Schmidt, Zaklada Marija Zvijezda / Munderkingen n/D Njemačka
  • „Trapistička opatija Marija Zvijezda u Banjoj Luci Vodič kroz prošlost i sadašnjost jedinstvenog europskog djela‟ (njemačko izdanje), kojeg će predstaviti Rudolf Baier, autor izdanja i predsjednik Kluba prijatelja „Marija Zvijezda“ te Josef Fink, nakladnik izdanja
  • „Marija Zvijezda i njeni trapisti – 150 godina svjetlo na Vrbasu‟ (njemačko izdanje) kojeg će predstaviti Winfried Gburek,član Kuratorija i urednik izdanja
  • Idejni projekt zgrade budućeg Centra kojeg će predstaviti arhitekti Ivana Barišić i Darijo Pleša

U 17 sati bit će služena koncelebrirana sveta misa koju predvodi Vinko kard. Puljić, nadbiskup metropolit vrhbosanski u miru. Nakon mise bit će održan koncert na kojem će nastupiti sopranistice Lucija Borković i Danka Ilić i prof. Neven Kraljić na orguljama.

Europsku centar za mir i suradnju ima misiju zasnovanu na obrazovnim programima i susretima europske mladeži i svih ljudi dobre volje. Utemeljen je kao neprofitna međunarodna organizacija za vjerske i obrazovne, kulturne i gospodarske programe, susrete, suradnju i razmjenu u području interkulturalnoga, međuetničkoga, međuvjerskoga i političkoga dijaloga.

KTA/paneuropa.international

Detalji