Vijesti 2023. godina

PROSLAVLJEN PATRON ŽUPE U SANSKOME MOSTU

Dana 15. kolovoza 2023. godine pod svečanom pučkom misom svoju nebesku zaštitnicu Veliku Gospu proslavili su župljani Sanskog Mosta kako oni domaći tako i oni razasuti po čitavome svijetu. Nakon rata ova se župa uvelike raselila, no veliki broj vjernika iz godine u godinu nastoji biti u svojoj rodnoj župi bar na njihovu zaštitnicu Veliku Gospu. Tako je bilo i ove godine. Uistinu veliki broj vjernika se okupio na središnjoj proslavi u dvorištu župne crkve na vanjskome oltaru.

Lijepo vrijeme, te prošle tri godine korone potaklo je vjernike Sanskog Mosta ali i hodočasnike iz drugih župa da se sliju u kotlinu rijeke Sane na ovu izuzetno veliku i značajnu svečanost za cijeli ovaj kraj.

Svečano misno slavlje kao i prethodna tri dana trodnevnice predvodio je domaći sin ove župe fra Petar Komljenović, član Splitske franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, koji je trenutno na službi župnika i voditelja HKM u Frankfurtu.

Fra Petar je kroz tri dana trodnevnice pripremao i uvodio vjernike u centralno slavlje koje je bilo na sam dan Velike Gospe. A na sam dan u propovijedi je progovorio o važnosti ove svetkovine, te ulozi i značaju Marije za nas i naše živote.

Na misnome slavlju bio je nazočan još jedan domaći sin ove župe i to u ulozi dopredsjednika Republike Srpske iz reda Hrvatskog naroda, gospodin dr. Davor Pranjić u pratnji predstojnice Ureda dopredsjednika gospođice Nikoline Perković. Također na proslavi je bila i predsjednica podružnice HKD Napredak iz Banja Luke gospođa Ružica Grozdić.

Na kraju svete mise, mladi koji su animirali misno slavlje odsvirali su i otpjevali još nekoliko prigodnih i puku poznatih pjesama. Nakon toga nastavilo se u slavljeničkom raspoloženju.

Hvala dragome Bogu, na osobito lijepom vremenu te svim dobrim ljudima koji su kako svojim osobnim angažmanom, tako i novčanim prilozima, ali i molitvom pripomogli da se i ove godine na dostojanstven način proslavi patron ove župe – svetkovina Uznesenja BDM na nebo.

Izvor: Samostan Petrićevac