Vijesti 2022. godina

VELIKI TJEDAN U ŽUPI POHODA BLAŽENE DJEVICE MARIJE U BANJOJ LUCI

Vjernice Župe Pohoda BDM u Banjoj Luci, predvođeni svojim župnikom preč. Žarkom Vladislavom Ošapom, dostojanstveno su proslavili bogatu liturgiju Velikoga tjedna počevši od Cvjetnice 10. travnja 2022. do svetkovine Uskrsa u nedjelju 17. travnja 2022.

Vjernice Župe Pohoda Blažene Djevice Marije u Banjoj Luci, predvođeni svojim župnikom preč. Žarkom Vladislavom Ošapom, dostojanstveno su proslavili bogatu liturgiju Velikoga tjedna počevši od Cvjetnice 10. travnja 2022. do svetkovine Uskrsa u nedjelju 17. travnja 2022.

Kao i mnoge druge župe Banjolučke biskupije, ova župna zajednica je duhovno sadržajno proživjela cijelo korizmeno vrijeme. Uz redovite Svete mise i molitvu križnoga puta, petkom su bile, u ovoj Godini obitelji, prigodne kateheze na temu: Obitelj – Radost ljubavi koje je imao župnik Vladislav.

Na Nedjelju Muke Gospodnje – Cvjetnicu župljani su svečano ušli u slavlje Velikoga tjedna procesijom s maslinovim grančicama, koje su darovali vjernici župe Visočane kod Zadra i to za cijeli banjolučki dekanat, i pjevanom Mukom. Evanđelistu je pjevao Toni Horvat; Isusa – župnik, a druge uloge Filip Radić i Mara Dojčinović uz mali zbor kojega predvodi Sanja Horvat.

Na Veliki četvrtak, 14. travnja Misu Večere Gospodnje predvodio je župnik Ošap pod kojom je oprao noge dvanestorici „apostola“ a Misi je prethodilo cjelodnevno klanjanje. Poslije Mise bilo je radosno druženje uz bratski stol u župnoj kući.

Na Veliki Petak, 15. travnja u crkvi je upriličena samo pobožnost Križnoga puta, a u župljani su se pridružili drugim vjernicima na Obredima Velikoga patka koje je u katedrali sv. Bonaventure predvodio biskup banjolučki mons. Franjo Komarica.

Misa Uskrsnoga bdijenja, 16. travnjau kasnim večernjim satima je bila posebno svečana. Predvodio ju je pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren koji je također podijelio sakramente kršćanske inicijacije četirima katekumenkama koje su se spremale na ovaj sveti događaj punih šest mjeseci: Aleksandri – Ani, Nadi, Mateji i Danieli – Aureliji. Na sam Uskrs novokrštenice su bile na misi u katedrali koje je posebno pozdravio biskup Franjo. U župi sadac predstoje slavlja patrona po grobljima i blagoslov polja koji započinje na sv. Jurja na groblju u Pavlovcu, a zatim groblju sv. Marka i sv. Josipa Radnika.