Vijesti 2019. godina

BISKUPIJSKA DUHOVNA OBNOVA SVEĆENIKA I VJERNIKA-LAIKA

Početkom ovogodišnje Korizme započela je specifična duhovna obnova pastoralnih svećenika i svih župnih zajednica. Na Pepelnicu su se svećenici iz cijele biskupije okupili na svoj redoviti duhovno pastoralni susret u Biskupijskom duhovno-pastoralnom centru sv. Josip u župi Lištani u livanjskom kraju. Na susretu su sudjelovali i biskupi Franjo Komarica i Marko Semren. Glavno predavanje je održao dugogodišnji misionar Božanskog Milosrđa iz Poljske, palotinac Vitold Piotr Pietrasinki.

Bio je to uvod u „hodočašće“ slike Milosrdnog Isusa po svim župama Banjolučke biskupije. Svaki je župnik i župni vikar dobio konkretne materijale za vlastitu što bolju informaciju i formaciju, te za poticaj svojim župljanima da osobno prihvate sve uobičajene službene naputke glede čašćenja Milosrdnog Isusa u svojoj životnoj sredini. Za sve obitelji cijele biskupije tiskana je slika Milosrdnog Isusa – u ovećem formatu (A2) uz tekst Posvete svijeta sv. pape Ivana Pavla II., te naputaka glede obećanja Milosrdnog Isusa svima koji se budu uzdali u Božansko Milosrđe.

Na prvu korizmenu nedjelju započelo je jedinstveno „putovanje slike“ Milosrdnog Isusa po župama. Prva župa je bila Prnjavor, za koju se pastoralno neumorno brine župnik i dekan mons. Vlado Lukenda.

Koncelebrirane mise su slavljene u župnoj crkvi sv. Ante Padovanskog i u filijalnoj  crkvi sv. Ivana Krstitelja u Štivoru. Na misama je sudjelovalo više od 60% svih župljana. Misu je predslavio biskup Franjo, a propovijedao je misionar iz Poljske pater Vitold Piotr. On je snažnim, nadahnutim i poticajnim riječima protumačio svih pet osnovnih oblika štovanja Božjeg milosrđa: Štovanje slike Milosrdnog Isusa, štovanje svetkovine Božjeg milosrđa, molitva krunice Božjeg milosrđa, čas milosrđa i širenje (naviještanje) slave Božjeg milosrđa. Na oba misna slavlja je slika unesena u crkvu u procesiji. Sliku su nosile djevojke odn. žene u narodnim nošnjama. Biskup je na svečani način obavio blagoslov slike. Blagoslovio je i sve slike koje su nazočni vjernici na kraju mise uzeli za svoje domove i za domove svojih susjeda koji nisu bili na misama.

Za „hodočašće“ slike Milosrdnog Isusa su predviđene i knjižice s prikladnim sadržajem, kojoj je predgovor napisao biskup Franjo. Cjelokupni ovaj duhovno-pastoralni poduhvat koji će trajati do Velike Srijede, odn. do Nedjelje Božanskog milosrđa (Bijele nedjelje) podupire i Zaklada „Nazaret“ iz Zagreba, čiji je duhovni pokrovitelj biskup Franjo. Slika će „putovati“ po župama Prnjavorskog, Bosanskogradiškog, Bihaćkog, Livanjskog, Jajačkog ta na posljetku banjolučkog dekanata. Predviđeno je da biskup Franjo i misionar Vitold Piotr budu još na korizmene nedjelje u župama Prijedor, Bihać, Livno, Jajce i Banja Luka.

TABB
Banja Luka, 11. ožujka 2019.