Vijesti 2020. godina

„DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN…“ – PISMO S. DAVORINI PAVIČIĆ I ZAJEDNICI SESTARA MILOSRDNICA U POVODU NJIHOVA ODLASKU IZ BANJALUKE

REDOVNICE PROTJERANE IZ BANJALUKE NAKON 123
GODINE POŽRTVOVNOG RADA

Pismo s. Davorini Pavičić i zajednici sestara milosrdnica
u povodu njihova odlasku iz Banjaluke

{Prot. br.: 115/95 od 22. kolovoza 1995.}

Drage sestre,

providnost je dopustila da Vam napišem ove retke koje upravo započinjem.

Povod je Vaš odlazak iz našeg i Vašeg grada Banjaluke. To nije samo odlazak Vas osobno nego, nažalost, i cijele Vaše redovničke zajednice. Samostanska zgrada Vaša ostaje sama. Bit će prepuštena drugima. Iako nije prva koja tu sudbinu doživljava, ipak je ovo prvi put, koliko je meni poznato, da Vaša vele zaslužna zajednica napušta ovaj grad u koji je došla još prije 123 godine. NEKA BUDE VOLJA BOŽJA!

Osobno smatram svojom dužnošću svakoj od Vas osobno od svega srca zahvaliti – u ime Crkve – na Vašem prevažnom udjelu u pobjedi Evanđelja Kristovog u dušama i srcima katoličke braće i sestara, ne samo na području ovog grada, nego i cijele naše biskupije. Mnogobrojne Vaše molitve i žrtve za koje samo dobri Bog zna, kao i molitve i žrtve svih dragih sestara čiji posmrtni ostaci počivaju na našem groblju sv. Marka, posebno naše istinske mučenice s. Cecilije – zasigurno su bile ugodne u Božjim očima i on se smilovao narodu svome poštedjevši ga od najveće nesreće – smrti duše njegove. Iako je naš vjerni puk morao napustiti svoja višestoljetna ovdašnja ognjišta i inače morao jako mnogo patnje podnijeti, on je ostao vjeran Kristovom evanđelju, poruci mira, pomirenja i praštanja. A to sve su plodovi Božjeg Duha kojega je trebalo izmoliti. Vi ste, unatoč ne malih opasnosti i po vlastiti život, ostale na svojim mjestima da služite ovom svjedočkom Božjem narodu u njegovoj želji da aktivno pridonosi miroljubivom suživotu sa svojim sugrađanima. Crkva Vam to neće nikada zaboraviti. Dobri Bog, kojemu ste tako vjerno služile, jedini je u stanju adekvatno Vam naplatiti sve ono što ste iz ljubavi prema njemu učinile za svoje bližnje.

Osobno se svi – i Vi i ja – nadamo da će opet doći vrijeme, kad to Gospodar ljudske povijesti dopusti – da se Vaša zajednica vrati u ovaj grad. Dotle se preporučujem i osobno i sve članove moje napaćene biskupijske zajednice, Vašim svetim molitvama i žrtvama!

Zazivam na sve Vas obilan Božji blagoslov.
Uvijek Vam zahvalni Vaš

Franjo Komarica,
biskup banjalučki

———-