Vijesti 2018. godina

NAKON 70 GODINA KATOLICI BOS. PETROVCA ĆE U OVOM GRADU PONOVNO IMATI SVOJU BOGOMOLJU

Općina Bosanski Petrovac dala urbanističku suglasnost za izgradnju katoličke kapele

Općina Bos. Petrovac izdala je proteklih dana Župi Drvar urbanističku suglasnost za izgradnju katoličke kapele u tome gradu. Načelnik općine Zlatko Hujić potpisao je urbanističku suglasnost za izgradnju katoličke kapele na katoličkom groblju u Bos. Petrovcu (lokacija preko puta Partizanskog groblja). Početak izgradnje kapele, koja se radi po idejnoj zamisli projektanta Isaka Medića iz Sarajeva, počet će najesen, a iduće godine planiran je njezin dovršetak i blagoslov.

Izgradnjom kapele malobrojni katolici u Bos. Petrovcu dobit će – nakon točno 70 godina – svoj sakralni objekt u kojem će nesmetano moći obavljati svoje bogoslužne čine. Naime, katolička župna crkva sv. Petra u Bos. Petrovcu porušena je naredbom tadašnjih komunističkih vlasti 1949., pa će se iduće godine navršiti točno 70 godina od tog sramnog necivilizacijskog čina. Župna crkva nalazila se u samom središtu grada, odmah preko puta današnje zgrade općine.

Na području Bos. Petrovca postojale su u 20. st. još dvije katoličke crkve – u Krnjeuši i na Oštrelju, ali su obje zapaljene i srušene u ljeto 1941. i nikada nisu obnovljene, kao ni ona u gradu.

Budući da je zemljište na kojem se nalazila porušena crkva sv. Petra nakon II. svjetskog rata oduzeto i nacionalizirano – i poslije su na njemu izgrađeni drugi objekti –  kapela će se graditi na jedinom preostalom crkvenom zemljištu u gradu, a to je drevno katoličko groblje – otvoreno daleke 1903. g.

Groblje je više od 70 godina stajalo devastirano i zapušteno, da bi 2016. bilo temeljito očišćeno ograđeno i na njemu je te godine, na blagdan sv. Petra, po prvi put slavljena sv. misa (a to je ujedno bila i prva katolička misa u Bos. Petrovcu nakon 75 godina).

Treba istaknuti da je načelnik općine Bos. Petrovac Zlatko Hujić otpočetka – i osobno i sa službene razine – podržavao inicijative za uređenjem devastiranih katoličkih grobalja u Petrovcu i Krnjeuši, kao i ovu zadnju inicijativu za izgradnjom kapele u Petrovcu. To su također činili i pojedini građani Bos. Petrovca muslimanske i pravoslavne vjeroispovijesti.

Izgradnjom ove male, ali jako lijepe kapele, Katolička Crkva će se i službeno vratiti u Bos. Petrovac. Povijesna nepravda rušenja katoličke crkve u Petrovcu od strane službenog komunističkog režima, time će – barem donekle – biti ispravljena.

U Bos. Petrovcu danas živi nekolicina katolika, a do početka 2. svjetskog rata živjelo ih je preko 1000 u naseljima: Krnjeuša, Zelinivac, Vrtoče, Vođenica, Suvaja, Kolunić, Drinić, Oštrelj, te u samom gradu. Pastoralnu skrb za tamošnje preostale katolike danas vodi župa Drvar.

Ž. D.