Vijesti 2023. godina

OBREDI VELIKOG PETKA U SANSKOME MOSTU

Nakon proslavljene Večere Gospodnje na Veliki četvrtak osvanuo je i dan kad se na poseban način prisjećamo muke i smrti Gospodina našega Isusa Krista. On je sebe dragovoljno predao u smrt na križu kao dug za sve naše grijehe i nepravde koje smo počinili. Na ovaj dan crkva propisuje zapovjedni post i nemrs da i to bude jedan izraz naše pokore prema raspetom Spasitelju.

Ovo je jedini dan u godini kad nema svete mise nego se u prikladno vrijeme u popodnevnim satima vjernici okupljaju na obrede Velikog petka. Ti se obredi sastoje iz tri dijela. Prvi dio je Služba riječi: prigodna čitanja, čitanje izvještaja muke po evanđelistu Ivanu, kratka propovijed te sveopća molitva vjernih. Drugi dio je klanjanje križu. Ove godine smo ponovo mogli, kao što je to bio običaj i prije Corone, štovanje križu iskazivati cjelovom. Nakon što je križ otkriven i pokazan, vjernici dostojanstveno pristupaju tome križu te mu se klanjaju a za to vrijeme se pjeva poznati prijekor „Puče moj“. Nakon drugog dijela slijedi i treći, sveta pričest. Budići da na Veliki petak nema slavlja svete mise, dan prije se posveti dovoljan broj hostija što će omogućiti da se vjernici zajedno sa svećenikom mogu pričestiti i na Veliki petak.

Tako je i naša župna zajednica obrede Velikog petka proslavila okupljajući se u svojoj župnoj crkvi u Sanskome Mostu. Obredi su započeli u 16:00 sati uz nešto veći broj prisutnih od prethodnog dana. Nakon obreda u miru i tišini svi su se vjernici razišli svojim kućama u iščekivanju Vazmenog bdijenja kad ćemo proslaviti najveću svetkovinu Uskrs.

Izvor: Samostan Petrićevac