Vijesti 2017. godina

PROSLAVA PATRONA ŽUPE POHODA BDM U BANJOJ LUCI

Banjolučka župa Pohoda Blažene Djevice Marije, 31. svibnja 2017. proslavila je svoj patron. Uz koncelebraciju 14 svećenika, Euharistijsko slavlje u župnoj crkvi u središtu grada predvodio je don Ljubo Planinić, župnik u Kruševu kod Mostara.

Iako je bio radni dan, ipak se okupilo lijep broj domaćih župljana, ali i vjernika iz okolnih župa. Na Svetoj misi sudjelovali su i predstavnici entitetskih i državnih institucija: potpredsjednik RS gosp. Josip Jerković, ministar za izbjegle i raseljene osobe u Vladi RS gosp. Davor Čordaš i zamjenik ministra sigurnosti BiH gosp. Mijo Krešić.

Pozdrav i dobrodošlicu svima uputio je domaći župnik don Žarko Vladislav Ošap koji je izrazio radost što je u pohode banjolučkoj župnoj zajednici došao župnik don Ljubo s mladima iz Hercegovine. „Divan liturgijski susret BiH. Kako se tome ne radovati“, kazao je don Žarko.

U svojoj nadahnutoj propovijedi don Ljubo je, između ostalog, rekao: „Danas smo se okupili u ovoj Gospinoj crkvi da zajedno proslavimo susret dviju svetih žena. Njihovo zajedništvo je u znaku: pohoda, susreta, radosti. Poštujući život od začeća, a ne samo od rođenja, možemo reći: danas je prvi susret u Novom zavjetu Boga i čovjeka. Slavimo prvi susret Krista i njegova preteče Ivana Krstitelja“, rekao je don Ljubo citirajući riječi sluge Božjega kardinala Franje Kuharića da najkraći put od čovjeka do čovjeka vodi preko Boga.

„Tamo gdje je Bog, ljudi se uvijek u ljubavi susreću. Tamo gdje nema Boga, ljudi se lako nađu i u zlu. Neka nas uvijek okuplja Božja dobro. U dobru se uvijek nalazili, u dobru ovu Svetu misu slavili“, poželio je don Ljubo. „U današnjem blagdanu želim naglasiti kako Marija pohađa Elizabetu. I mi smo iz daleka došli k vama u pohode. Svi smo u pohodu. Želimo biti zajedno, radovati se jedi s drugima. Svi krenimo Elizabeti, starici! Neka nam ona pjeva svoj blagoslovni hvalospjev. Na žalost, u povijesti postoje pohodi koji nisu bili radost. Pohodi koji nose ubijanje. Mnogi ratni pohodi u povijesti nazvani su jednostavno riječju pohod. Pohod radosti – pohod rata. Zamislite apsurda: ubijanje se zove pohod. Kao da se došlo na kavu. Tamo gdje je pohodu polazište mržnja i razdor, nemir i kletva, neminovno dolazi do rata i uništenja. Temelj odnosa među svim kršćanima ne može biti mržnja, može biti samo evanđelje. Najveća izdaja evanđelja jest pod izlikom dobra činiti zlo“, kazao je don Ljubo citirajući riječi Henrya de Lubaca da „s evanđeljem u ruci ne smije nitko ubijati“.

„Ne samo u ime evanđelja, nego i u ime Boga ne smije nitko ubijati. Svakom čovjeku je Bog u začeću udahnuo dobro. Ljudi koji su u Bogu dobri, nose i među ljude dobro, idu u pohod s dobrim, potvrđuju dobrog Boga. Ima ljudi koji čine zlo, a žele da ih se smatra dobrima. Oni su izdaja Boga dobra, Boga radosti. To su licemjeri i odmetnici. Takvi sebi dopuštaju da rat zovu pohodom. Ratnom pohodu je dopušteno ubiti, zapaliti, osvojiti, prisvojiti… A Marijin pohod nosi radost, sreću. U tom raspoloženju zaigra i čedo u utrobi starice Elizabete. Čovjek tipa Marijina nosi Boga u pogledu i u srcu. Čovjek bez Boga nosi pohod rata, sukoba, nosi pogled pogubnog interesa. Nalazimo se na prostoru i ovdje gdje smo došli i tamo od kuda smo jutros pošli, kojemu je u povijesti više puta uzus bio rat, ubijanje, paljenje, rušenje. Nikomu takvi pohodi nisu donijeli dobra i radost. Čuo sam današnje Elizabete, starice naših dana, kako govore: u ratu sam začeta, u ratu sam rodila i evo u starosti žele da mi rat bude grob. Onaj koji je u Marijinu duhu u kolijevci ljuljan, odgajan, u duhu BDM svim ljudima u pohode hodio, nikada pohod neće biti rat nego radost u srcu. Kudikamo je ljepše slaviti pohod koji nosi radost i život. Pohod u kojem se može ostati jedan s drugim tri mjeseca“, istaknuo je don Ljubo.

„Braćo i sestre, činimo dobro! Ne budimo sami! Idimo u pohode jedni drugima! Onaj koji dijeli radost, dobit će je onoliko koliko ju je darovao. Onaj koji dijeli tugu, ima je manje koliko mu je drugi prihvatio. Budimo radosni jedni s drugima, a sve svoje tuge i jade podijelimo s Marijom, Elizabetom, Zaharijom, podijelimo sve svoje muke s Bogom Ocem. Danas je Marija došla k vama. Imajte u vidu da će s vama ostati tri mjeseca. Nakon tri mjeseca ne dajte joj otići. Neka ostane s vama slaveći euharistijskog Krista u sve vijeke“, zaključio je don Ljubo.

Liturgijsko pjevanje animirao je mješoviti zbor mladih iz župe Kruševo „Fontes“.

Na kraju Svete mise župnik Žarko je, zajedno s vjernicima, pred kipom Gospe Fatimske, obavio posvetu župe Bezgrješnom Srcu Marijinu. Podsjetio je da Marija upravo u Fatimi rekla sv. Franji, sv. Jacinti i Luciji: „Na kraju će moje Srce trijumfirati!“

Nakon Svete mise uslijedila je okrjepa u crkvenom dvorištu i u župnoj kući.

Proslavi patrona prethodila je trodnevnica. Prvoga dana Svetu misu predvodio je svećenik u miru vlč. Jerko Klinc, a drugog i trećeg dana župnik Ošap nakon povratka s devetodnevnog hodočašća u Lurd i Fatimu. U prigodnim propovijedima govorio je o spomenutim svetim mjestima Gospina ukazanja. Drugog dana trodnevnice bilo je organizirano župno cjelodnevno klanjanje pred Presvetim i pokorničko bogoslužje.

KTA
Banja Luka, 3. lipanj 2017.