IzdvajamoVijesti 2019. godina

HODOČAŠĆE SLIKE „MILOSRDNI ISUS“

U nedjelju, 7. travnja 2019. slika „Milosrdni Isus“ stigla je na svome „hodočašću“ po župama Banjolučke biskupije u drevnu župu Jajce. Dočekalo ju je više stotina župljana, zajedno sa svojim svećenicima franjevcima i redovnicama franjevkama. Uz svečanu zvonjavu zvona slika je u povorci unesena u novosagrađenu veliku župnu samostansku crkvu. Svečano misno slavlje je predslavio biskup banjolučki Franjo Komarica uz suslavlje župnika fra Ante Šimunovića i još dvojice svećenika.

Biskup je na početku misnog slavlja protumačio razlog ovog jedinstvenog „hodočašća“ slike Milosrdnog Isusa. Pojasnio je da je to „dug naše biskupije baštini velikog i svetog pape Ivana Pavla II., koji je 2003 godine pohodio našu biskupiju i proglasio blaženim Ivana Merza“. Isti je papa proglasio svetom redovnicu Faustinu Kowalsku i snažno naglasio potrebu uvažavanja od strane Božjeg naroda sadržaje objave Milosrdnog Isusa toj svetoj redovnici.

U prigodnoj propovijedi je opširno protumačio svih pet osnovnih oblika štovanja Božjeg milosrđa: štovanje slike Milosrdnog Isusa, štovanje svetkovine Božjeg milosrđa, molitva krunice Božjeg milosrđa, čas milosrđa i širenje (naviještanje) slave Božjeg milosrđa.

Zatim je blagoslovio slike Milosrdnog Isusa koje su bile pripremljene za svaku obitelj u župi i svečano „intronizirao“ veliku sliku Milosrdnog Isusa uz molitve i pjesme.

Župni zbor, pod vodstvom s. Dubravke je u cijelom misnom slavlju predvodio pjevanje okupljene zajednice. Na kraju mise, svi su vjernici ponijeli svojim domovima na trajno štovanje sliku Milosrdnog Isusa, zahvalivši biskupu za „ovaj jedinstven dan“.

TABB
Jajce, 8. travnja 2019.