Vijesti 2017. godina

SVEĆENICI BANJALUČKE BISKUPIJE HODOČASTILI NA GROB BL. ALOJZIJA STEPINCA I U KRAŠIĆ

Prvo hodočašće svećenika Banjalučke biskupije u zagrebačku prvostolnicu na grob bl. Alojzija Stepinca i u Krašić održano je u srijedu, 7. lipnja. Svećenike su predvodili njihovi pastiri: biskup banjolučki mons. Franjo Komarica i pomoćni biskup mons. Marko Semren.

Na grobu bl. Alojzija Stepinca prigodni nagovor je hodočasnicima održano postulator kauze za proglašenje svetim Alojzija Stepinca mons. Juraj Batelja. Naglasio je, kako je kardinal Kuharić rekao, da je tijelom Alojzija Stepinca hrvatska zemlja je postala jača. „Božjoj providnošću od samoga početka, od kad je tijelo položeno u grobnicu zagrebačkih nadbiskupa ovo je postalo mjesto uslišanja“ rekao je mons. Batelja, te podsjetio kako su upravo zahvaljujući progoniteljima ostali zapisani toliki tragovi svetosti, i uslišanja na ovome svetom mjestu. Kratko se osvrnuo i na poveznicu nadbiskupa Stepinca s Banjalučkom biskupijom. Naglasio je, kako je Stepinac četiri puta bio u Banja luci, a u samostanu sestara Klanjateljica Krvi Kristove, 1938. na svoj imendan 21. lipnja sreo je 17 redovnica rodom iz Krašića. „Bio je u dobrim odnosima s vašim pastirom, biskupom Garićem, zaslugom biskupa Mišića i nadbiskupa Stepinca sačuvani su životi više do 200 liječnika Židova i njihovih obitelji koji su bili poslani u BiH radi liječenja endemskog sifilisa ali u prvom planu bilo je spašavanje ljudskih života“.

Nadalje je posvijestio, kako je progon Stepinca bio paradigma za sve progonjene, a radi se ne o desecima, stotinama, nego deseci tisuća ljudi su prognani ili ubijeni samo zato što se nisu mogli odreći svoje narodne pripadnosti hrvatskom narodu i svoje vjerske opredijeljenosti za Krista u Katoličkoj Crkvi. Vama braćo svećenici želio bih reći da se nalazimo pred eminentnim i izvanrednim svećenikom i pastirom duša. Želio bih, da takav duh danas na ovome hodočašću, na ovome mjestu njegovoga posljednjega počivališta i kad budete u Krašiću gdje je tamnovao i Bogu dušu predao vidite ono što je najvažnija poruka njegovoga života: biti Božji. Zadnje riječi koje je izgovorio „Fiat voluntas tua“. Ono što svećenik obećava u času ređenja, to je on gajio kroz čitav svoj svećenički i biskupski život i zato je želio da svaki svećenik ima duboku vjeru u red svećeništva koje ne dolazi od sebe, nego ‘milošću Božjom jesam što jesam’, tako bi trebao govoriti svaki svećenik. Stoga otkrijmo veličinu Stepinčeva duha i kao kompas u ravnanje u našemu životu“.

Uslijedila je pobožnost bl. Alojziju Stepincu. Litanije je predmolio don Žarko Vladislav Ošap, a molitvu bl. kardinalu biskup Komarica, dok je biskup Semren predvodio molitvu za Stepinčevo skorašnje proglašenje svetim.

U kraćoj izjavi za Informativnu katoličku agenciju, biskup Komarica je rekao „Trudimo se biti vjerodostojni članovi Kristove Crkve, osobito Kristove Crkve u hrvatskom narodu tamo gdje nas je Bog postavio da odrađujemo posao koji On želi od nas. Nekoliko posljednjih godina kako su nam mogućnosti davale i financijske i obnoviteljske i druge, nakon poratnih godina pokušali smo se organizirati da svake godine idemo na jedno mjesto za nas važno. Ove godine je izabrano da dođemo u zagrebačku katedralu, odnosno Krašić kao posebna mjesta i milosti, i duhovne obnove nas samih koji u Crkvi imamo posao koji imaju naši uzori što svjedoci vjere, kao što je bio bl. Miroslav prošle godine kad smo bili u Istri, tako još više bl. Alojzije ovdje. Zahvalan sam Bogu da nam je uspjelo to, da se sakupilo gotovo 95% svećenika biskupije stiglo. Danas ćemo u zajedničkoj molitvi i druženju u katedrali, te u Krašiću gdje ćemo imati misu, imati vremena za razmatranje i pobožnost. Nastojat ćemo moliti Božju snagu za posao koji nam je danas povjerava, kao što je povjerio i onima u čije se uzore ugledamo, među njima i velikog čovjeka našeg Crkve, uzor bl. Alojzija“.

Jedan od hodočasnika, bio je i don Angelo Bartulica koji je rado podijelio svoj dojam. „Uvjeren sam da za sve što se danas događa u našoj biskupiji ili po cijeloj Hrvatskoj bl. Alojzije ima utjecaj preko svoga zagovora, da nas štiti ohrabruje. Vrlo sam radostan da danas imamo ovo iskustvo kao svećenici jedne biskupije zajedno moliti i da provodimo ovo vrijeme s našim biskupom“.

Don Davor Klečina pak je rekao „ovo je za mene poticaj da se počinjem više moliti kardinalu Stepincu, koji je doista naš velikan. Doista, ovo hodočašće nam je bilo potrebno, jer kardinal Stepinac je simbol hrvatskog naroda u teškim vremenima. I dan danas dio hrvatskog naroda proživljava teške trenutke, pogotovo u BiH, osobito na području naše Banjalučke biskupije i zaista nam je potrebno zajedništvo i putujuće i proslavljene Crkve tako da vjerujemo da imamo velikog zagovornika na nebu. Ovo je i za nas svećenike prilika da malo više među ljudima promoviramo pobožnost prema bl. kardinalu Stepincu posebno u ovo vrijeme kad iščekujemo svi s velikom željom njegovu kanonizaciju“.

Nakon pohoda grobu bl. Alojzija Stepinca, svećenici-hodočasnici sa svojim pastirima uputili su se u Krašić gdje su zajedno slavili euharistijsko slavlje.

IKA
Zagreb, 7. lipanj 2017.