Vijesti 2018. godina

BOS. KRUPA: NOVO ZVONO NA CRKVI IMENA MARIJINA POZIVA VJERNIKE NA MOLITVU

Obnovljena Crkva Imena Marijina, zahvaljujući francuskoj organizaciji „Potentiel“,  zaslužnoj za njenu posljeratnu obnovu, dobila je ovih dana i zvono koje svakodnevno tri puta vjernike poziva na molitvu.

Za novo zvono sredstva u iznosu od 7.000 eura na molbu glavne koordinatorice obnove i vijećnice Banjalučke biskupije Mirjane Aleksić, osigurala je francuska organizacija „Potentiel 3.0“ a izliveno je u jednoj od italijanskih livnica.

Tim povodom, danas na Patron Crkve, 12. septembra, banjalučki biskup Franjo Komarica predvodio je svečanu misu i blagoslovio novo zvono.

Na misnom slavlju okupili su se ovdašnji malobrojni katolički vjernici i gosti iz prijedorske i bihaćke župe, predstavnici Srpske-pravoslavne crkve i Islamske zajednice, kako bi proslavili njen Patron posvećen Blaženoj Djevici Mariji. Biskup banjalučki mons. Franjo Komarica izrazio je svoje zadovoljstvo što u Bosanskoj Krupi u slozi i zajedništvu žive katolici, muslimani i pravoslavci uvažavajući jedni druge.

Don Marko Vidović, župnik prijedorski i bosanskonovski je kazao kako je ova crkva postavkom zvona osposobljena za redovno odvijanje vjerskog života.

Krupljanke i Krupljani su se prisjetili i prijeratnog zvona Crkve Imena Marijina koje je i u to vrijeme bosanskokrupske katolike pozivalo na molitvu, a sada se oglašava ujutro, u podne i uvečer podsjećajući da u ovome gradu žive i katolici.

Radio-televizija Unsko-sanskog kantona
Bos. Krupa, 12. rujna 2018. godine