Vijesti 2018. godina

DAN KATOLIČKOG BOGOSLOVNOG FAKULTETA UNIVERZITETA U SARAJEVU

Na blagdan Sv. Luke, 18. listopada, euharistijskim slavljem i svečanom akademijom Katolički bogoslovni fakultet u Sarajevu proslavio je svojeg nebeskog zaštitnika.

Sv. misu u sjemenišnoj crkvi Sv. Ćirila i Metoda predslavio je veliki kancelar ove visokoškolske ustanove vrhbosanski nadbiskup metropolita Vinko kard. Puljić u zajedništvu s mons. Tomom Vukšićem, vojnim ordinarijem u BiH te 20-ak svećenika.

Na početku je nazočne pozdravio dekan KBF-a dr. preč. Darko Tomašević, a potom je kardinal poželio da primjer Sv. Luke bude nadahnuće svima, a posebice onima koji rade u odgoju i obrazovanju.

U prigodnoj propovijedi kard. Puljić je najprije progovorio kako u Crkvi svaka pojedinačna institucija uzme pojedinog zaštitnika kako bi on bio najprije uzor, a onda zagovornik.

„Svaka institucija bit će uspješna koliko svaki njezin član dadne svoj obol. Žetva je velika a radnika je malo. Neka svaki radnik osjeća ljubav prema svojoj instituciji u kojoj djeluje. Ovdje ne mislim samo na profesore nego i na studente. Što se radi s ljubavlju može uspjeti. Ono što se radi reda radi postane mehanizam koji se ‘odrađuje’“, rekao je kardinal naglasivši važnost biti poučljiv, kao Sv. Luka. Napomenuvši kako je znanje potrebno istaknuo je kako bez duha ono nije postiglo svoj smisao.

„Potrebno je ne samo spoznati nego i u vjeri rasti. Često znam reći da je vjeronauk, ako ne vodi misi, promašen. Također, ako teologija ne vodi euharistiji ona je promašena“, naglasio je vrhbosanski nadbiskup kazavši da nije bitno samo učiti i stjecati znanje, nego i životom svojim svjedočiti naučeno.

Nadalje je progovorio o pitanju jedinstva poželjevši da svi ljudi istinski Krista upoznaju te budu poučljivi poput Sv. Luke koji je svojom krvlju potpisao ono što je za života napisao.

Na kraju je poželio da primjer Sv. Luke potakne nazočne da se ostvaruju po onome što su učili tijekom studija kako bi bili pravi svjedoci u ovom vremenu i prostorima.

Podjela diploma i nagrade najboljima

Nakon sv. mise u dvorani Pavla VI. uslijedio je svečani akademski čin tijekom kojega je promovirano deset novih magistara teologije koji su tijekom protekle akademske godine diplomirali na KBF-u. Svečanost je započela pjevanjem studentske himne Gaudemaus igitur.

Nazočnima se obratio dekan Tomašević koji je pozdravio posebice kardinala te kolege iz akademske zajednice, dekane, dekanice kako Univerziteta u Sarajevu tako i goste iz Đakova, Mostara… Dr. Tomašević je nakon pozdrava predstavio rad na KBF-u u proteklih godinu dana te različite projekte među kojima je nova web stranica fakulteta te uređenje i modernizacija učionica.

Potom se nazočnima obratio veliki kancelar KBF-a vrhbosanski nadbiskup čestitavši djelatnicima i studentima njihov dan. Istaknuo je važnost dobivanja diplome naglasivši da će ljudi ‘čitati i gledati’ njihovu diplomu preko ljudskosti, poštenju, savjesti i odgovornosti koje pokazuju kroz život.

Osim dekana KBF-a, pri ovom akademskom činu, riječ pozdrava uputio je i rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj.

Prigodno predavanje Papa Franjo i ustanove posvećenoga života – teološko-pravni aspekti održala je doc. dr. sc. Bernarda Horvat.

Nakon izlaganja i glazbene točke uslijedila je promocija novih diplomiranih teologa. Od ukupno deset magistranata njih pet je primilo diplome iz ruku dekana Tomaševića, dok su ostali opravdano bili odsutni.

Uz diplomante nagrade su dobili i najuspješniji studenti u protekloj akademskoj godini.

Na kraju je dekan Tomašević još jednom čestitao magistrantima, a akademija je završila, kako je i započela, pjevanjem studentske himne Gaudemaus igitur.

Svečanosti je nazočio Marinko Čavara, predsjednik Federacije BiH te veleposlanik Hrvatske u BiH Ivan del Vechio te nekoliko ravnatelja katoličkih škola u BiH.

Deset novih magistara teologije

Tijekom protekle godine na sarajevskom Katoličkom bogoslovnom fakultetu deset studenata uspješno je završilo integrirani filozofsko-teološki studij te su stekli naziv magistar (master) teologije: Ana BrkanDos Santos Coelho Paulo HenriqueMario GrbavacIvan InjićAdnan JašarevićPetre KalevAnte LjuljDominika MajkaMatej Petrašić te Marko Župarić.

Ž. Ivković
www.nedjelja.ba