Vijesti 2018. godina

KOMENTAR PROGLASA MLADIH APOSTOLSKOG NUNCIJA U BIH MONS. LUIGIJA PEZZUTA

Treća nacionalna konferencija o pastoralu mladih u Bosni i Hercegovini, koja nosi naziv „Crkva i mladi uoči sinode“, otvorena je u petak, 27. travnja 2018. u zgradi Ordinarijata u Banjoj Luci. Posljednji dan konferencije, u nedjelju, 29. travnja održan je plenum na kojem su doneseni zaključci konferencije gdje su mladi zajedno sa svojim svećenicima objavili Proglas, koji je jednoglasno prihvaćen.

Na početku svog obraćanja apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini, nadbiskup Luigi Pezzuto zahvalio je na pozivu pomoćnom banjolučkom biskupu mons. Marku Semrenu, te izrazio svoju radost i zadovoljstvo što se nalazi s mladima na Konferenciji. Rekao je kako pastoral mladih mora biti prioritet u pastoralnom radu u BiH te da formacija mladih treba imati kontinuitet i trajno djelovanje u župama i školama. Od ovakvih i sličnih događaja sve župe trebaju imati korist jer su to događaji same Crkve.

Nadbiskup Pezzuto osvrnuo se na Proglas mladih te komentirao: „Obitelj je temelj formacije i najveću odgovornost nose roditelji, a Crkva i škola im trebaju biti na usluzi te pomoći obiteljima u odgoju“. Apelirao je na pastire Crkve i važnost njihove uloge u formaciji mladih. Pozvao je mlade na poznavanje povijesti, ali da „unatoč posljedicama događaja iz prošlosti gledaju na budućnost u nadi“. Posvijestio je mladima kako „Gospodin upravo njih zove da budu pokretači ove zemlje“. Pozvao je na zahvalnost za ovu zemlju i bogatstvo različitih kultura, vjera i jezika. „Treba prestati na različitosti gledati negativno. Shvatiti kako susreti drugačijih trebaju biti obogaćujući“. Na koncu je ohrabrio mlade da budu promotori duhovnoga života u obiteljima i školama.

KTA
Banja Luka, 30. travanj 2018.