Vijesti 2018. godina

OTVORENA HRVATSKA MREŽNA STRANICA PORTALA VATICAN NEWS

Hrvatski program Radio Vatikana pridružio se platformi Vatican News, novom informativnom sustavu Svete Stolice koji je nastao reformom vatikanskih medija.

„Nadamo se da će Vam pristup odsada biti brži te da ćete lakše moći preuzimati sadržaje naše stranice“, stoji u priopćenju Uredništva Hrvatskog programa Radio Vatikana objavljenom na novoj mrežnoj stranici.

Vatican News nadilazi ideju jednostavne digitalne konvergencije odgovarajući na, pa i na određeni način naslućujući, stalne promjene kad je riječ o tomu gdje i kako komuniciramo. Svoj izraz i međudjelovanje pronalazi na višejezičnoj, višekulturalnoj, višekanalnoj i multimedijalnoj platformi kojoj se može pristupiti s raznih uređaja.

Četiri su tematska područja: Papine aktivnosti, Vatikan, mjesne Crkve i vijesti iz svijeta. U „Super uredništvo“, izvorno sastavljeno od šest jezičnih sekcija (talijanske, engleske, francuske, njemačke, španjolske i portugalske), postupno će ući preostala 33 jezika. Njihova svrha nije samo informirati, već i ponuditi ključ za tumačenje vijesti i informacija u svjetlu Evanđelja.

Izazov je „uvijek bolje [odgovarati] na potrebe poslanja Crkve“ u suvremenoj kulturi, s ciljem „priopćavanja milosrđa svim ljudima“ u skladu s njihovim različitim kulturama.

Vodeći je čimbenik „apostolski i misionarski, s posebnom pozornošću na situacije nevolja, siromaštva i teškoća“ (Govor pape Franje Općoj skupštini Tajništva za komunikaciju, 4. svibnja 2017.)

Sadašnji je glavni ravnatelj ad interim msgr. Lucio Adrian Ruiz.

KTA
Rim, 4. svibanj 2018.