Vijesti 2018. godina

PROSLAVA SVETKOVINE NEDJELJE BOŽANSKOG MILOSRĐA

Euharistijsko slavlje u sarajevskoj katedrali Srca Isusova na dan svetkovine Nedjelje Božanskog milosrđa, 8. travnja 2018. uz koncelebraciju desetak svećenika te asistenciju Vrhbosanskih bogoslova, predslavio je mons. Marko Semren, pomoćni biskup banjolučki.

Na početku euharistijskog slavlja nazočne je pozdravio katedralni župnik i sarajevski dekan vlč. Marko Majstorović te se zahvalio biskupu Semrenu na dolasku i predslavljenju Svete mise, svećenicima u koncelebraciji, asistenciji, redovnicama i svim vjernicima kako katedralne župe tako i vjernicima koji su došli iz drugih župa te ispunili sarajevsku prvostolnicu te u doista molitvenom duhu sudjelovali na euharistijskom slavlju. Također pozdravio je i zahvalio katedralnom zboru iz Mostara pod ravnanjem vlč. Nike Luburića koji je animirao liturgijsko pjevanje.

U uvodu euharistijskog slavlja biskup Semren posvijestio je okupljenima u katedrali “da štovatelji Božjeg milosrđa, da svaki kršćanin ima prijeku potrebu voditi suvremeno čovječanstvo k Isusu, potaknuti ih na susret s Isusom Kristom uskrslim – Živim, koji se uprisutnjuje u našim okupljanjima na euharistijskim slavljima. Evanđelje je knjiga Božjega milosrđa, koju valja čitati i ponovno iščitavati, jer je ono što je Isus rekao i učinio izričaj Očeva milosrđa. No evanđelje milosrđa ostaje i otvorena knjiga, u koju se nastavljaju upisivati znakovi Isusovih učenika, konkretni čini ljubavi, koji su najbolje svjedočanstvo milosrđa. Stoga svi smo pozvani postati živi pisci evanđelja, nositelji radosne vijesti, Božjeg milosrđa svim ljudima današnjice”.

U prigodnoj propovijedi biskup Semren je kazao da se beskrajno milosrđe Božje pokazuje se u Isusu, našem Spasitelju. “Božje milosrđe hoće život, jer je Bog stvoritelj života i prijatelj života. Danas puno govorimo o Božjem milosrđu, o tome da je Bog milosrdan, a nekada smo puno govorili o Božjoj pravednosti, o tome da je Bog pravedan. No, ne treba ići iz krajnosti u krajnost: dakle, ne ili jedno ili drugo, ili Božja pravednost ili Božje milosrđe, nego i jedno i drugo, i Božja pravednost i Božje milosrđe. Bog je posve milosrdan i posve pravedan. Njegova je pravednost milosrdna i njegovo je milosrđe pravedno”.

Za vrijeme euharistijskog slavlja biskup Semren je podijelio sakrament krštenja malom Luki, a vjernici su također nakon Mise imali prigodu častiti moći sv. Leopolda.

Svetkovina Nedjelje Božanskog milosrđa završena je euharistijskim slavljem u 18 sati te zahvalnim klanjanjem koje je predslavio i predvodio župnik vlč. Majstorović.

U prostorima župnog dvora kroz zadnje dane priprave bila su upriličena i zajednička druženja te objedi za uzvanike: predslavitelje euharistijskih slavlja, svećenike, redovnice, članove zborova koji su bili animatori liturgijskog pjevanja… . Na sam dan svetkovine bilo je druženje i objed za cijelu župnu zajednicu kao i vjernike drugih župa koji su sudjelovali na Misnom slavlju svetkovine.

LJ.S.
Sarajevo, 10. travanj 2018.