Vijesti 2018. godina

SVETOM MISOM ZAPOČELA III. NACIONALNA KONFERENCIJA O PASTORALU MLADIH U BIH

U petak, 27. travnja, u katedrali Sv. Bonaventure u Banjoj Luci, svečanim misnim slavljem započela je III. Nacionalna konferencija o pastoralu mladih u Bosni i Hercegovini, na temu „Crkva i mladi uoči sinode za mlade“.

Euharistijsko slavlje, na početku III. Nacionalne konferencija o pastoralu mladih u BiH, na kojoj sudjeluju pastoralni djelatnici odgovorni za rad s mladima, predvodio je mons. Marko Semren, pomoćni biskup banjolučki i predsjednik Odbora za mlade Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine.

U prigodnoj homiliji, govoreći u kontekstu predstojeće Sinode mladih, mons. Semren je kazao kako mladi u današnje vrijeme od Crkve traže razumijevanje i blizinu. „Neće se samo ‘govoriti o mladima’, nego će mladi biti ti koji će ‘govoriti o sebi’: svojim rječnikom, svojim entuzijazmom i svojom osjetljivošću. Sinoda mladih, vjera i razlučivanje zvanja nije samo ‘o mladima’, nego ‘za mlade’ (…) Dragi mladi, vaša radosna prisutnost, vaša žeđ za istinom i velikim idealima znakovi su nade! Mladost ne znači pasivnost, nego ustrajan trud u dostizanju važnih ciljeva, pa i uz visoku cijenu; mladost ne znači zatvarati oči pred teškoćama, već odbacivati kompromise i osrednjost; mladost ne znači bijeg i udaljavanje, već nastojanje oko solidarnosti sa svima, osobito s najslabijima. Crkva računa na vas, jer ste spremni i sposobni za još veće pothvate i za još plemenitije žrtve“, ohrabrio je nazočne biskup Marko.

U nastavku se nadovezao na liturgijska čitanja koja pozivaju da se svrati pozornost na bitno. „Što za nas znače Isusove riječi: ‘Ja sam put, istina i život. Nitko ne dolazi k Ocu osim po meni’. Otac ne dopušta nikomu dolazak k Sebi osim preko Sina, jer je Sin doista put, onaj koji objavljuje Oca, onaj koji komunicira Očev život (…) Gledati Boga je čovjekova najdublja želja, želja koja je u psalmima izražena više puta (…) Ova želja za viđenjem Boga odgovara na našu potrebu da dubinski upoznamo osobu. Za nas je važno misliti na neku osobu, ali je još važnije vidjeti je i doživjeti“, kazao je, između ostalog, pomoćni biskup banjolučki.

Na kraju je podsvijestio kako vjernici mogu dopustiti da ih Isus asimilira u sebe te da njegov život imaju u sebi. „Također mi, kao Krist – kršćani, imamo pravo, štoviše obvezu, predstavljati Oca, činiti njegova djela u ovom konkretnom svijetu. ‘Neka svijetli svjetlo vaših djela da ljudi slave Oca vašega koji je na nebesima’. Mi kršćani moramo biti spremni svakog trenutka onima koji nas okružuju životno reći: ‘Kako možete kazati: Pokažite nam Oca? Zar ne vidite da se Otac pokazuje u našim djelima?’ Proslavimo Oca svojim životom i budimo stoga radosni.

Zahvaljujem Gospodinu za ljepotu koju je stavio u vaša mladenačka srca, i za sve dobro što u vama i po vama čini. Njemu koji je Ljepota i kojemu pripada svako dobro, jer je on sam Dobrota, jer je on sam Milosrđe, uzvraćajte svojim životom i svojim riječima u zahvalu za sve ono što ste primili“, zaključio je mons. Semren tijekom homilije prvoga dana III. Nacionalne konferencije o pastoralu mladih u BiH.

KT