Vijesti 2018. godina

U SARAJEVU ODRŽAN SUSRET KUĆNIIH POGLAVARICA SESTARA MILOSRDNICA

Pod predsjedanjem provincijalne poglavarice sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskoga Provincije Majke Divne s. M. Julijane Djaković, 17. ožujka 2018. u samostanu Majke Divne u sarajevskom naselju Stup održan je susret kućnih poglavarica na temu zajedništva. Sudjelovale su kućne poglavarice iz cijele Provincije koje, zajedno s drugim sestrama, nastoje svojim životom odgovoriti za dar poziva tamo kamo su poslane.

Susret je započeo Euharistijskim slavljem koje je u kućnoj kapelici predvodio župnik iz Vijake fra Vjeko Eduard Tomić. Govoreći o veličinu zajedništva i važnosti pripadanja redovničkom zvanju, fra Vjeko je kazao da je tajna Crkve „nadnaravno disanje Kristova Duha među nama“. „To je naše blago; naša dragocjenost! Duboka je i velika tajna ljubavi Gospodnje da je upravo On nas htio. Zato i ne možemo obrazložiti svoje redovništvo. Na ovom mjestu smo zato što nas je milost Božja potaknula i pozvala. Zamilovao nas je i k sebi pridružio. Kažemo da je zajednica naša obitelj, a obitelj je mjesto gdje je čovjek sretan i izgrađen. Jedni drugima smo darovani kako bi smo mogli ostvariti svoje otajstvo. I zato je zajednica naše bogatstvo“, rekao je fra Vjeko ističući da u redovništvu pojedinac treba zajednicu, a zajednica pojedinca te poželio da svaka redovnička zajednica bude zajednica sretnih osoba. Dodao je da je samoća puno teža od zajedništva te da je suprotnost zajedništvu.

Nakon Misnog slavlja uslijedio je radni dio susreta. Provincijalna poglavarica s. Julijana uputila je srdačne riječi pozdrava, dobrodošlice i zahvale za ovaj susret. Istaknula je da su kućne poglavarice pokretačka snaga u vođenju zajednica i općenito animiranju karizme sestara milosrdnica.

Uslijedilo je zajedničko sagledavanje trenutne situacije, stanja, vremena i okolnosti u kojem sestre žive i djeluju. Tijekom diskusije istaknuto je da je svaka zajednica je uspješna ako je pojedinac ugradio sebe u nju te da svaka sestra daje svoj zamjenjivi doprinos. Bilo je riječi o pozvanosti na svetost, međusobnu otvorenost i spremni na opraštanje. Ukazano je na potrebu izgradnje kvalitetne i cjelovite osobe koja Kristu pripada srcem i životom. Istaknuta je važnost zajedničkog hoda putem koji nadahnjuje Duh Sveti u skladu s evanđeljem Isusa Krista koji sve okuplja i sabire u jedno da bi svaka sestra u Kristu sebe ostvarila. Bilo je riječi o čovjekovoj potrebi da bude s drugima, da bude prihvaćen i voljen kao i da je Crkva Tijelo Kristovo pa su kao udovi toga Tijela potrebni jedni drugima. Istaknuto je da je Krist pozvao svaku sestru ga slijedi te svaka Kristu pripada kao da je jedina iako je svaka drugačija, vrijedna i neponovljiva.

U popodnevnim satima završen je jednodnevni susret koji je bio prigoda za izmjenu razmišljanja u nastojanju međusobnog pomaganja, potpore, ohrabrenja i poticaja u zajedničkom hodu, radu i življenju.

R.B.
Sarajevo, 19. ožujak 2018.