Vijesti 2019. godina

BLAGOSLOV KAPELE SV. PETRA I PAVLA NA GROBLJU „KOSA“ U ŠURKOVCU, NA DAN SV. PETRA I PAVLA

Na blagdan Sv. Petra i Pavla banjalučka župa Šurkovac postala je bogatija za još jednu kapelu posvećenu Sv Petru i Pavlu.

Svetu misu i obred blagoslova predvodio je biskup dr. Franjo Komarica uz koncelebraciju župnika župe Šurkovac dr.sc.fra Ivu Pavića i budućeg gvardijana samostana Petričevac fra Domagoja Šimića.

Svečano misno slavlje okupilo je župljane, njihove goste kao i mnoge raseljene župljane diljem Hrvatske. Istaknuti gosti su bili Josip Jerković dopredsjednik Republike Srpske iz hrvatskog reda naroda i Davor Čordaš bivši ministar za raseljena lica i izbjeglice Vlade RS-a.

Ovaj događaj svjedočanstvo je njihovog zajedništva i zajedništva tisuće hodočasnika koji hodočaste niz godina župu Šurkovac na misna slavlja i molitve ozdravljenja.

Obred je započeo ispred vrata kapele gdje je nadzorni inženjer Drago Rimac,koji je i autor idejnog izvedbenog projekta,predao ključeve biskupu a biskup fra Ivi , koji je otvorio vrata kapele.

U prigodnoj propovjedi dr. Franjo Komarica se kratko osvrnuo na nemile ratne dogaĎaje, na radost povratka župljana , veliki trud i zalaganje fra Ive Pavića koji uz božju pomoć nesebično gradi i okuplja vjernike na misna slavlja.

Uz posvetnu molitvu, paljenje tamjana biskup je blagoslovio unutarnje zidove, oltar i kipove Sv Petra i Pavla,te kompletan unutarnji inventar,kao i novo ugraĎeno zvono u zvoniku kapele.

Nakon propovjedi i blagoslova fra Ivo Pavić se zahvalio dragom Bogu, kumovima kapele i nadzornom Inženjeru.

Poklon biskupu, umjetničku sliku sa motivima župne crkve i dvijema kapelama na groblju Volar i Kosa, je uručio Drago Rimac koji je tom prilikom zahvalio svima koji su gradili i doprinijeli gradnji iznoseći povijest gradnje, troškove i tehnički opis kapele.

Misno slavlje uveličali su župljani pobožnim pjevanjem.

Nakon misnog slavlja,kasno do u noć, nastavljeno je druženje ispred župne crkve uz zajednički ručak i pjesme benda „Božji glas“ kao i šest harmonikaša,koji su rodom iz ove župe.

Župa Šurkovac
Šurkovac, 30.06.2019.