Vijesti 2019. godina

SAHRANJENA ANKA ŠOKIĆ, SESTRA KLANJATELJICE KRVI KRISTOVE S. VALERIJE ŠOKIĆ

Na katoličkom gradskom groblju u Orašju u Bosanskoj Posavini, 31. siječnja 2019. sahranjena je pokojna Anka Šokić, sestra Klanjateljice Krvi Kristove s. Valerije Šokić. Anka Šokić preminula dan ranije u 64. godini života.

Pošto su se pomolili u stanu pokojne Anke, sprovodne obrede na groblju vodio je župnik župe blaženog Alojzija Stepinca u Orašju fra Anto Pušeljić zajedno s mons. Ivom Tomaševićem, a nazočni su također bili bivši župnik u Orašju fra Jozo Puškarić, župnik u Donjoj Tramošnici, i fra Blaž Marković, župnik u Domaljevcu. Osim sestre Valerije i braće Leona i Mate Šokića te župljana Orašja, okupila se rodbina i prijatelji iz pokojničine rodne župe Vidovice. Na sprovodu je, između ostalih, bio nazočan i veći broje sestara Klanjateljica Krvi Kristove.

Nakon sahrane slavljena je Sveta misa u župnoj crkvi u Orašju koju je predvodio župnik fra Anto uz koncelebraciju mons. Tomaševića koji je prenio izraze sućuti nadbiskupa metropolita vrhbosanskog kardinala Vinka Puljića. U svom obraćanju fra Anto je progovorio o višegodišnjem podnošenju patnje pokojne Anke koja ja bolovala od mišićne distrofije te bila prikovana za krevet više od 20 godina zajedno sa svojom starijom sestrom Mirom koja je preminula 24 ožujka 2018. Kazao je da ih je redovito pohađao te pohvalio sve koji su bili od pomoći pokojnoj Anki u vrijeme njezine bolesti. Istaknuo je da, sahranjujući osobu koja je tako dugo trpjela zbog teške bolesti, čovjek unatoč tuge osjeti unutarnji mir koji dolazi iz vjere i svijesti da je pokojna Anka došla pred lice dobrog i milosrdnog Oca u kraljevstvo svjetlosti i mira. Potaknuo je sve da, dok mole za dušu pokojne Anke, budu zahvalni Bogu za sve što im daruje te da uvijek imaju otvoreno srce prema bolesnima i nemoćnima.

Anka Šokić rođena je 1956. godine u mjestu Vidovice pokraj Orašja. Nakon što je teško oboljela od mišićne distrofije, živjela je u godinama rata i poraća s bolesnom sestrom Mirom u njihovom stanu u Orašju. Posljednje godine proživjela je u Domu za starije i nemoćne osobe „Riviera“ u Orašju. Osim najbliže rodbine pokojne Anke te osoblja spomenutog Doma i Županijske bolnice Orašje, za bolesnicu su svoju brigu pokazali članovi Schoenstatskog pokreta, a slika Gospe Schoenstatske stalno je bila pokraj kreveta bolesne Anke.

KTA
Orašje, 1. veljača 2019.