Vijesti 2019. godina

VJERONAUČNA OLIMPIJADA 2019.

Drugo državno natjecanje iz vjeronauka pod nazivom „Vjeronaučna olimpijada 2019.“ održano je u Stocu, 30. travnja.

Susret zajedništva vjeroučenika iz 39 osnovnih i srednjih škola Bosne i Hercegovine započeo je svečanim misnim slavljem u župnoj crkvi Sv. Ilije proroka, kojeg je predvodio biskupski vikar don Ivo Šutalo. Suslavili su don Ante Pavlović, predstojnik Katehetskog ureda Mostar, mjesni župnik don RajkoMarković te vjeroučitelji svećenici koji su došli na natjecanje sa svojim ekipama.

Uime biskupa, don Ivo je svečano otvorio i u propovijedi pozvao na zajedništvo i susret. Misno slavlje animirali su članovi zbora mladih i djece župe Stolac.

Nakon svete mise, svi natjecatelji i mentori krenuli su u procesiji do Biskupijskog pastoralnog centra u Stocu.

Svečani program priredili su školski zbor i zbor mladih. Oni su glazbenim izvedbama pratili i službeni dio usmenog natjecanja. Kratkim govorom okupljenima se obratio načelnik općine Stolac Stjepan Bošković. On je s radošću izrekao dobrodošlicu i radost što se ovo natjecanje održava u Stocu.

Također, svoje pozdrave i zahvalnost izrekao je i ravnatelj Zavoda za školstvo u Mostaru, Željko Ćorić.

Prostore škole otvorila je i rado se odazvala pozivu na suradnju i organizaciju ovoga natjecanja, ravnateljica osnovne škole Stolac, Zdravka Marijanović.

Natjecanje je službeno otvorio don Ante Pavlović, a zatim je predsjednica Državnog povjerenstva s. Vlatka Dujmović pojasnila pravila natjecanja i uputila sudionike i mentore u prostore osnovne škole gdje su pripremljene učionice i prostor za ovu prigodu.

Pismeni dio, pojedinačni i skupni, održan je od 13:00 do 14:45 sati kada su testove preuzeli članovi povjerenstva za ispravljanje, a sami natjecatelji su sa domaćinima otišli na ručak i razgledavanje grada Stoca i zidina uz stručno vodstvo profesora.

Objavljeni su službeni rezultati te su pozvani natjecatelji prvih pet ekipa osnovnih i srednjih škola na usmeno natjecanje koje se održalo javno.

Prvo mjesto u kategoriji osnovnih škola osvojili su učenici Osnovne škole Fra Stipana Vrljića Sovići s mentoricom vjeroučiteljicom Ivanom Vlašić, drugo mjesto zauzeli su učenici Osnovne škole Fra Grge Martića Ozimica s vjeroučiteljicom Slavicom Antolović Trogrlić, a treće mjesto osvojili su učenici Osnovne škole Fra Lovro Karaula iz Livna i vjeroučiteljica Ivana Papić.

U kategoriji srednjih škola prvo mjesto, već treću godinu, osvojili su učenici gimnazije Katoličkog školskog centra Don Bosco iz Žepča s vjeroučiteljicom s. Mirjam Ramljak, drugo mjesto osvojili su učenici opće gimnazije Katoličkog školskog centra Sv. Franjo iz Tuzle s vjeroučiteljicom s. Irenom Bošnjak, a treće mjesto pripalo je učenicima Srednje Škole Prozor s vjeroučiteljicom Željanom Jozić.

Svečanom proglašenju pobjednika i objavom rezultata nazočili su predstojnik Katehetskog ureda Mostar, ravnateljica osnovne škole Stolac, ravnatelj Biskupijskog pastoralnog centra u Stocu i mjesni župnik, a za uspješnu organizaciju i domaćinstvo ovoga natjecanja zahvalila se predsjednica Državnog povjerenstva s. Vlatka. Zajedničkim fotografiranjem i pjesmom završeno je drugo državno natjecanje Vjeronaučna olimpijada 2019.

V.D. / KT
Stolac, 2. svibnja 2019.