Vijesti 2020. godina

„DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN…“ – BISKUPOVO PISMO APOSTOLSKOM NUNCIJU U BIH, MSGR. F. MONTERISIJU

NASTAVLJA SE DRAMA PROTJERIVANJA KATOLIKA
IZ BANJALUČKOG KRAJA

Biskupovo pismo apostolskom nunciju u BiH, msgr. F. Monterisiju
(Prot. br.: 566/95 od 21. kolovoza 1995.)

Draga Ekscelencijo, apostolski nuncije,

Svetog Oca sam već informirao daje prije tjedan dana počeo veliki egzodus ostatka katolika moje biskupije u banjalučkoj regiji.

Ovo je posljedica istjerivanja naših vjernika koji su već tri godine, mirnim i ustrajnim držanjem nastojali da ovdje ostanu. Čini nam se da se sve ovo odvija po precizno utvrđenom programu pod direktivom aktualne vlasti.

Postoji jedna pozitivna činjenica: nema tako puno ubijenih i teško ranjenih.

U posljednja dva tjedna ubijene su dvije osobe u župi Banja Luka – centru, također dvije osobe u župi Petrićevac, u župi Presnače jedna osoba, u župi Motike jedna osoba i u župi Sas ina jedna osoba.

U noći 18./19. kolovoza potpuno je razorena župna crkva u Sanskom Mostu (bila je posvećena Uznesenju BI. Djevice Marije). Župna kuća je oštećena. Župnik se još uvijek nalazi u župi. U isto vrijeme razorene su 43 kuće u biskupiji.

Iz župa banjalučkog dekanata: Banja Luka – centar, Presnače, “Marija Zvijezda” – Trapisti, Motike, Petrićevac, Budžak, Barlovci, Trn, Ivanjska i Šimići, otišlo je oko 90 vjernika (tj. više od 11.000), a egzodus se nastavlja tako da će otići svi ili skoro svi.

Moraju otići i vjernici župa: Stratinska, Vrbanjci, Kotor-Varoš, Kulaši, Dragalovci i Prnjavor u regiji Kotor-Varoš (prnjavorski dekanat). Isti red vrijedi i za vjernike dekanata Bosanske Gradiške, tj. u župama: Bosanska Gradiška, Dolina i Nova Topola.

Istjerivanje se vrši prilično brzo, vjernici ostavljaju sve i odlaze. Otišla je i prva grupa svećenika (3 dijecezanska i 4 redovnika). Ovih dana se pripremaju

po sadašnjim našim velikim tjeskobama koje s vjerom, pouzdanjem i mirom podnosimo bodreći se međusobno, proslavi Bog i učvrsti njegovo kraljevstvo istine, pravde, ljubavi i mira!

Vama osobno hvala za sve što ste do sada učinili za nas! Vjerujem da nas ni ubuduće nećete zaboraviti!

Bratski Vas štuje i srdačno pozdravlja – u Kristu odani

Franjo Komarica,
banjalučki biskup

Dostavlja se i:
Uzor. kard. Franji Kuhariću, nadb. zagreb. – Zagreb

———-

Iz knjige: Franjo Komarica, U obrani obespravljenih. Izbor iz dokumenata banjolučkog biskupa i Biskupskog ordinarijata Banja Luka tijekom ratnih godina od 1991. do 1995. Drugo dopunjeno izdanje. Nakladni zavod Matice Hrvatske. Zagreb, 2003. – str. 297-298

TABB