Vijesti 2020. godina

BANJA LUKA – MARIJA ZVIJEZDA: BISKUP FRANJO PREDSLAVIO KONCELEBRIRANO MISNO SLAVLJE

U utorak, 8. prosinca 2020. na svetkovinu Bezgrješnog začeća BDM u župnoj Crkvi Marija Zvijezda, predslavio je koncelebrirano misno slavlje, biskup banjolučki Franjo Komarica. S njim su suslavili župnik vlč. Zvonko Topić i župni vikar mons. Ivica Božinović, župnik u župi Presnače.

Biskup je na početku mise zahvalio nazočnim vjernicima iz te i susjednih župa što su se okupili na najsvetijem činu – slavlju svete mise u čast Bezgrješne Majke Spasitelja ljudskog roda.

Biskup je u homiliji protumačio liturgijska čitanja i jedinstvenu ulogu „posebne izabranice Božje u povijesti spasenja“ – Bezgrješne Djevice Marije.

Pojasnio je kako je Božja ljubav prema njegovu ljubljenom stvorenju – čovjeku, zagarantirana još od vremena fatalnog „pada u neposluh“ prvih ljudi, te da su ta ljubav i milosrđe došli do svoga vrhunca upravo po osobi Božje Izabranice – bez grijeha začete Djevice i Bogorodice Marije. Nju Crkva slavi, između ostalog i u svojim pjesmama kao „prejasnu Zornicu“ koju „vječni Bog odabra od vijeka za radost puka svog“.

Biskup je također naglasio univerzalnu Božju nakanu spasenja svih ljudi i svih naroda. Tako je Marijinim spremnim sudjelovanjem u Božjoj nakani, utjelovljeni Sin Božji, Spasitelj cijelog ljudskog roda, a Marija – Majka svih ljudi i svih naroda. Nadodao je kako se upravo u toj Gospinoj crkvi,  dugi niz godina posebno časti dragi lik „Gospe svih naroda“ i moli za pomirenje i mir među svim ljudima i narodima, osobito u ovoj biskupiji i zemlji. Potaknuo je vjernike da i dalje nastoje biti Bogu i Gospi zahvalni za dar kršćanske vjere, nade i ljubavi, te da mole za učvršćenje i širenje Božjeg kraljevstva i civilizacije ljubavi, posvuda gdje je to potrebno.

Na kraju mise biskup je predmolio posebnu „Posvetnu molitvu“ pred slikom „Gospe svih naroda“ koja je bila svečano izložena u blizini ambona.

Tekst molitve glasi:

Posvetna molitva Bezgrješnoj Djevici i Bogorodici Mariji

Došli smo k Tebi, Djevice nazaretska. Pozdravljamo Te, zajedno sa svim ljudima
kojima je – po Tebi – Sin vječnog Oca blizu i govorimo ti:

Blagoslovljena si Ti, kćeri Boga Oca! Ti, koja si čula pozdrav arkanđela Gabrijela,
čuj i naš pozdrav i poslušaj naše molitve! Pomozi nam, da zajedno s Tobom
razmišljamo o tajni i sadržaju Došašća, dolaska Božjeg u ljudskom obličju.

Ti, dobra naša Majko,

Bdij nad svim putovima Crkve i svijeta, putovima Crkve prema svijetu i onih,
svijeta prema Crkvi. U Tvojoj osobi je Crkva već prispjela k savršenstvu, jer je u
Tebi ona bez ljage i bore. Ipak na našem zemaljskom hodočašću mi moramo
također stalno nadvladavati grijeh i rasti u svetosti.

Zato upravljamo svoje oči,

k Tebi o Bezgrješna,
k Tebi o Majko Crkve
k Tebi o Majko svih ljudi i naroda:

Marijo, Zvijezdo našega došašća! Zvijezdo jutarnja vječne slave čovjeka u Bogu!
Primi izraze naše ljubavi i našeg poštovanja!

O Majko, ljudi i naroda,

Ti znadeš sva njihova stradanja i nadanja. Ti, u svojoj majčinskoj brizi znadeš za
sve borbe između Dobra i Zla, između Svjetla i Tame, koje potresaju ovaj svijet:

Usliši naše ponizne vapaje, koji po Duhu Svetom dopiru direktno do Tvoga
majčinskog srca, i zagrli svojom majčinskom ljubavlju i ljubavlju ponizne
službenice Gospodnje, sve one narode koji osobito čeznu za Tvojim ljubaznim
nagnućem, ali i sve one narode, čije povjerenje Ti sama na osobiti način očekuješ.
Primi, o Majko svih narodā, cijelu ljudsku obitelj, koju Ti mi, o Majko, s velikom
zabrinutošću povjeravamo pod Tvoju majčinsku zaštitu.

Neka za sve započne svitati vrijeme mira i slobode, vrijeme istine, pravde i nade~

Pokaži nam Bezgrješna Djevice Marijo, da si Ti doista Majka svih nas, iako mi tu
majčinsku Tvoju ljubav tako malo zaslužujemo. Ipak je ljubav Majke uvijek veća od nezahvalnosti njene djece!

U njoj se nama otkriva milosrđe samoga Boga, koje je veće i moćnije nego sve zlo,

koje se dokopalo ljudskih srdaca i povijesti ljudskoga roda.

Ti, koja si satrla glavu paklenoj zmiji i koja u svoje bezgrješno Srce želiš smjestiti
cijeli svijet, pokaži se, molimo Te, stvarno kao Majka naša i Majka svih naroda. Amen

TABB
Banja Luka, 8. prosinca 2020. godine