Vijesti 2020. godina

BISKUP KOMARICA U ŽUPAMA LIŠTANI I GLAMOČ

Na treću nedjelju Došašća, 13. prosinca 2020. koja je ujedno i Nedjelja Caritasa, biskup banjolučki Franjo Komarica, u pratnji svoga tajnika vlč. Predraga Ivandića pohodio je župe Lištani I Glamoč u livanjskom dekanatu.

U župnoj crkvi sv. Josipa u Lištanima predvodio je koncelebrirano misno slavlje. S njim je, osim tajnika Ivandića, koncelebrirao i župnik vlč. Ivo Martinović, koji je također i upravitelj susjedne župe Odžak Čaić.

Pjevanje cijele župne župne zajednice predvodio je    dobro uvježbani župni zbor, kojega je biskup na kraju mise posebno pohvalio i zahvalio mu.

Župnik Martinović je na početku mise izrazio svoju „duplu  radost“  – zbog dolaska biskupa u župu i zbog ponovnog dolaska u župu redovnicā – karmelićanki –  nakon što su prije šesnaest godina župu napustile redovnice Družbe Kćeri Božje ljubavi, a koje su dugi niz godina plodno djelovale u toj župi.

Biskup je u prigodnoj propovijedi govorio o raznim vrstama „pandemija“ koje ugrožavaju ljudski rod, pa tako i žitelje od Boga „bogato blagoslovljenog“ livanjskog kraja. Posebno je pogubna „pandemija duhovnog života, kojoj se trebamo oduprijeti jakim duhovnim imunitetom kojeg ćemo postizati u što češćem i tješnjem društvu s euharistijskim Kristom u svetim sakramentima i u svetohraništu, naglasio je biskup“. Posvijestio je nazočnima usrećujuću za njih činjenicu, preko 20 godina postojanja u njihovoj župi Biskupijskog pastoralnog centra, prvog takve vrste u cijeloj BiH.

Potaknuo ih je da se predvođeni svojim vrijednim župnikom, a od sada i redovnicom, karmelićankom što češće okupljaju u tom centru na zajedničku molitvu i klanjanje pred Presvetim, dakako, uvažavajući sve aktualne zdravstvene propise.

Zahvalio je i redovnici, s. Mariji za njezin „providonosni“ dolazak u tu župu i spremnost da se uključi u  akcije molitve i pokore, koje  već obavljaju brojni vjernici, te i susjednih župa za duhovnu obnovu cijele biskupije.

Izrazio je pred župljanima svoju nadu i molbu da s ljubavlju i dobrohotnošću prihvate blagoslovljenu nazočnost redovničke karizme u svojoj župi.

Nakon misnog slavlja, biskup je u pratnji župnika, pregledao stanje zgradā Biskupijskog pastoralnog centra i saslušao župnikove planove. Zahvalio je župniku za njegov zauzeti pastoralni rad oko duhovne obnove župe.

Po odlasku iz župe Lištani, biskup je pohodio i župu Glamoč. Razgovarao je sa župnikom vlč. Markom Crnjakom o nekim aktualnim događanjima i planovima u pastoralu župe. U susretu s redovnicama Družbe Klanjateljica Krvi Kristove, u njihovom samostanu, čuo je lijepe i radosne vijesti o vrlo zauzetom djelovanju sestara u župi i u samom mjestu. Sestre su biskupa izvjestile o raznim akcijama, koje su poduzimale i poduzimaju, zajedno sa župnikom, unatoč aktualnom „nenormalnom“ vremenu pandemije, kojom su i same bile pogođene. I toga dana, na Nedjelju Caritasa organizirale su u župi pripremanje i prodaju kolača, od čega će moći osigurati više desetina paketa pomoći za najugroženije obitelji u župi. Imaju i cijeli niz drugih hvale vrijednih planova.

Biskup je bio zadivljen njihovom duhovnom energijom i apostolskim žarom. Zahvalio im je, kao i župniku, za divan primjer njihova vjerodostojnog svjedočenja Evanđelja u njihovoj životnoj sredini i obećao im je svoje molitve i drugu vrstu pomoći, koja mu bude bila moguća.

TABB
Lištani i Glamoč, 14. prosinca 2020.