Vijesti 2020. godina

BOS. GRADIŠKA: ŽUPA SV. ROKA SVEČANO PROSLAVILA BLAGDAN SVOGA NEBESKOG ZAŠTITNIKA

Župa sv. Roka u Bos. Gradišci svečano je u nedjelju, 16. kolovoza 2020. proslavila blagdan svoga nebeskog zaštitnika. Svečano koncelebrirano misno slavlje je predvodio biskup Franjo Komarica. S njim su suslavili  domaći župnik o. Tomislav Topić i biskupov tajnik vlč. Predrag Ivandić. Uslijed aktualne pandemije koronavirusa na misi je sudjelovalo manje vjernika – svega oko 100 – jer iz susjedne Hrvatske mnogi od prognanih župljana nisu se usudili doći.

Župna zajednica se duhovno pripravljala za blagdan svoga nebeskog Zaštitnika trodnevnim slavljem sv. mise i prikladnim pobožnostima.

Prisutne vjernike na početku svečane mise pozdravio je župnik Topić izrazivši dobrodošlicu. Biskup Franjo je na početku mise pozvao sve na zajedničku molitvu ne samo za sve nazočne vjernike nego i za ne nazočne župljane, za sve bolesne, prognane i sve pokojne župljane i župnike. Pozvao ih je također da mole za oboljelog svoga župljanina, misionara u južnoameričkoj  državi Peru, mons. Dragu Balvanovića koji je prošle godine proslavio na Rokovo u svojoj rodnoj župi Gradišci, svoju dijamantnu misu.

U prigodnoj propovijedi biskup je najprije protumačio opravdanu praksu Crkve da štuje svece i blaženike, kao najuspjelije svoje članove.

Podsjetio je da se u suvremenom svijetu sve više gubi osjećaj prema Bogu, prema svetosti, pa tako i prema svecima. Tim je potrebnije da Crkva pojača svoje molitve osobito Duhu Svetom, kako bi mogla uspješno pomagati sve zaluđenijem i sve zarobljenijem suvremenom čovjeku.

Upozorivši da je aktualna pandemija veliki izazov i za ljudski rod i za Crkvu, jer se ljudima nudi dirigirani način mišljenja i ponašanja i prema sebi i prema okolini i prema bolesnicima, biskup je naveo primjer sv. Roka, kao najpoznatijeg zaštitnika protiv kuge i svih zaraznih bolesti – kroz mnoga protekla stoljeća.

Govoreći o sv. Roku kao istinskom Kristovom vjerniku, biskup je ukratko protumačio značenje svetaca za život članova Kristove putujuće Crkve. Ustvrdio je da su sveci nama uzori i zagovornici, te da je potrebno njegovati duhovno i molitveno zajedništvo sa svecima.

Pojasnivši u čemu je veličina sv. Roka, koji je činio brojna djela milosrđa, a koji nije bio pošteđen ni od opake zarazne suvremene bolesti, pa niti zatvora po povratku u svoj rodni kraj.

Biskup je upozorio kako ni danas kršćanin nije osoba koja je u stanju riješiti problem bolesti i patnje u svijetu uslijed aktualne pandemije, nego je osoba koja mora naučiti vjerovati Bogu i ljubiti Boga koji je u Kristu i sam bio najveći patnik i što zbog nas i za nas! Nadodao je da bi trebalo ovu pandemiju shvatiti kao veliki i jaki Božji megafon koji nas jasno poziva da se osobno i zajednički okrenemo ka Bogu, svome Stvoritelju i Gospodaru našeg života – prije nego nas pozove k sebi u vječnost!

Nakon misnog slavlja uslijedila je uobičajena „gozba ljubavi“ u dvorani župne kuće.

TABB
Bos. Gradiska, 16. kolovoza 2020. godine