Vijesti 2020. godina

BROJNE AKTIVNOSTI BISKUPA KOMARICE

Po biskupskom ređenju najstariji među svim hrvatskim biskupima, banjolučki biskup Franjo Komarica, nakon nedavnog (skromnog) obilježavanja 34. obljetnice svoga ređenja, imao je tijekom protekla dva tjedna brojna putovanja i radne susrete s crkvenim predstavnicima, političkim dužnosnicima i vjernicima laicima.

Zajedno sa svojim suradnicima imao je plodne razgovore s predstavnicima više ministarstava i ureda pri Vladi Republike Hrvatske u Zagrebu.

Tijekom višednevnog boravka u Njemačkoj u desetak mjesta, vodio je razgovore s predstavnicima Crkve i crkvenih organizacija. U Berlinu je razgovarao s Apostolskim Nuncijem u Njemačkoj, nadbiskupom Nikolom Eterovićem, s više dužnosnika raznih ministarstava njemačke vlade, te u Veleposlanstvu Bosne i Hercegovine.

Predvodio je slavlja s njemačkim katolicima u Hildesheimu i Wunstorfu, i s hrvatskim u misijama Nürnberg i Passau.

U Banjoj Luci se susreo s banjolučkim episkopom Gospodinom Jefremom u prigodi njegove Krsne slave. Tom prigodom je razgovarao i s članom Predsjedništva BiH M. Dodikom i predsjednicom RS-a Ž. Cvijanović.

U Sarajevu se susreo s nadbiskupom vrhbosanskim Vinkom kard. Puljićem u prigodi njegova imendana i proglašenja nadbiskupom koadjutorom vojnog ordinarija Tome Vukšića. Imao je razgovore i s Apostolskim Nuncijem u BiH, nadbiskupom Luigijem Pezzutom i s veleposlanicom Savezne Republike Njemačke u BiH Margaretom Uebber.

U Banjoj Luci se također susreo s ambasadorom Europske unije u BiH Johannom Sattlerom i generalnim konzulom RH u BiH u Banjoj Luci Zoranom Piličićem.

U svim službenim razgovorima glavna tema je bila aktualna situacija katolika u Banjolučkoj biskupiji i u BiH, te napori vodstva biskupije oko doprinosa Katoličke Crkve u izgradnji pravne države i općeg dobra.

TABB
Banja Luka, 24.1.2020.