IzdvajamoVijesti 2020. godina

BROJNO IZASLANSTVO IZ REPUBLIKE HRVATSKE U SLUŽBENOM POHODU SREDIŠTU BANJOLUČKE BISKUPIJE

U četvrtak 29. listopada 2020. godine pohodilo je središte Banjolučke biskupije brojno izaslanstvo RH, iz Zagreba i Slavonskog Broda.

U ime Hrvatskog Sabora bili su Marko Pavić, predsjednik Odbora za regionalni razvoj i fondove EU i Zdravka Bušić, predsjednica Odbora za Hrvate izvan RH.

U ime Vlade RH bili su Stella Arneri, pomoćnica ministrice za regionalni razvoj i fondove Europske Unije, Stribor Kikerec, pomoćnik ministra vanjskih i europskih poslova, i Domagoj Knežević, savjetnik ministra vanjskih i europskih poslova; zatim Ivan Sabolić, hrvatski veleposlanik u BiH, Zoran Piličić, gen. konzul RH u Banjoj Luci i Jasminka Keser, diplomat u VRH – u Sarajevu.

Također su bili i Ivan Zeba, voditelj službe za pravni položaj, kulturu i obrazovanje Hrvata u BiH iz Ureda za Hrvate izvan RH i Danijel Marušić, župan Brodsko-posavske županije sa svojim suradnicima.

Primio ih je u Biskupskom ordinarijatu, biskup banjolučki Franjo Komarica sa svojim suradnicima.

Delegacija je, u pratnji biskupa Komarice imala radni susret s predsjednicom entiteta RS Željkom Cvijanović i njenim savjetnicima, te premijerom Vlade RS Radovanom Viškovićem i njegovim suradnicima. Na tom susretu, koji je obostrano ocjenjen kao konstruktivan, bilo je riječi i o mogućnosti povratka uzurpirane crkvene imovine trapističkog samostana, u koju bi se trebao smjestiti nedavno osnovani Europski centar za mir i međunarodne i međuvjerske susrete.

Predstavnici vlasti RS su izrazili spremnost da u što skorije vrijeme razmotre mogućnosti vraćanja Katoličkoj Crkvi u Banjoj Luci barem malog dijela od nacionalizirane, odn. uzurpirane njezine imovine. Biskup Komarica se tome obećanju obradovao i zahvalio entitetskim vlastima, kao i članovima delegacije RH koji su jasno stali iza opravdanih zahtjeva Crkve, da se konačno počne ispravljati velika nepravda, nanesena joj prije više od sedam desetljeća.

Članovi delegacije su zajedno s biskupom Franjom i njegovim suradnicima pohodili i objekte opatije Marije Zvijezde, koji stoje na raspolaganju Crkvi, i osvjedočili se o izuzetnoj baštini europske kršćanske kulture i civilizacije, koja, nažalost, uslijed dosadašnjih nesklonih okolnosti, vapi za boljim vrednovanjem i korištenjem.

Zajedno su razmatrali mogućnosti pružanja konkretne pomoći naporima biskupije, da sačuva osobito sakralne rukotvorine europskog porijekla  za buduće generacije. Prisustvovali su prezentaciji stručno urađenog projekta za uređenje buduće biblioteke u pripremljenim prostorima samostana, a što će većim dijelom financirati Brodsko-posavska županija.

Vodstvo delegacije je izrazilo zadovoljstvo svime što su vidjeli, čuli i doživjeli tijekom svoga službenog pohoda središtu Banjolučke biskupije! Obećali su i ubuduće svoju pomoć naporima biskupa Komarice i njegovih suradnika oko očuvanja dragocjene nazočnosti katoličke i hrvatske populacije na tom području BiH.

TABB
Banja Luka, 29. listopada 2020. godine