Vijesti 2020. godina

SVE DRAMATIČNIJA SITUACIJA ZA KATOLIKE-HRVATE
NA BANJALUČKOJ I PRNJAVORSKOJ OPĆINI

Biskupova pismo UNHCR-u i MKCK-u
Broj prot.: 546/95 od 12.8.1995.

Cijenjeni Naslove!

Sinoć oko 19.00 sati ubijena je u svojoj kući u prigradskom naselju ŠARGOVAC (BANJA LUKA) Anica Mijatović (56. g.). Nitko od u blizini preostalih Hrvata ne smije prići toj kući. Policija je upozorila preostale katolike-Hrvate iz tog naselja da se moraju svi skloniti jer će i oni izginuti.

To je već treća potpuno nevina žrtva nasilja nad katolicima-Hrvatima u banjalučkim naseljima u posljednjih deset dana: Franjo Petrušić u Debeljacima, Blaženka Stojnić u Rosuljama i sada Anica Mijatović u Šargovcu. Narod je vrlo uznemiren! Vama je već dobro poznato da se svakodnevno povećava broj onih koji su nasilno izbačeni iz svojih domova, često bez mogućnosti da sa sobom uzmu bilo što, pa čak ni osobne dokumente. Prijeti opasnost da već u narednim danima svi katolici-Hrvati postanu beskućnici u vlastitom zavičaju.

Nadalje, saznali smo da su katolici (Hrvati) u selu (i župi) KULAŠI, u općini PRNJAVOR dobili u obliku pisanih letaka naredbu da se moraju svi iseliti. Ima ih oko 500 (pet stotina). Predstavnicima mjesne zajednice iz tog sela – kako oni tvrde – rečeno je od strane općinskih organa u Prnjavoru daje to odluka tih istih organa.

Također se ta odluka istih organa u Prnjavoru odnosi i na katolike u selu DRENOVA (župa Prnjavor), gdje ih ima oko 100.

Molim Vas da primite ovo na znanje i poduzmete sa svoje strane sve što možete kod lokalnih organa vlasti reda i mira kako bi se spriječilo još veće zlo po nedužno i potpuno nezaštićeno katoličko, odnosno hrvatsko stanovništvo ove regije. Također Vas molim da provjerite što će biti s tim ljudima koje se protjeralo ili tjera iz njihovih domova. Hoće li doista morati napustiti svoj zavičaj pod silom i sa službenim nalogom općinskih vlasti, i ako to bude slučaj, kako će se to i tko će to sprovesti u djelo?

Zahvaljujem u ime svih ugroženih!

S poštovanjem!

Franjo Komarica,
biskup banjalučki

Dostavljeno i:
Apostolskoj nuncijaturi – Sarajevo (Rim)

———-

Iz knjige: Franjo Komarica, U obrani obespravljenih. Izbor iz dokumenata banjolučkog biskupa i Biskupskog ordinarijata Banja Luka tijekom ratnih godina od 1991. do 1995. Drugo dopunjeno izdanje. Nakladni zavod Matice Hrvatske. Zagreb, 2003. – str. 682

TABB