Vijesti 2023. godina

PATRON VOJNE KAPELANIJE U VOJARNI “ANTE BRUNO BUŠIĆ”

U četvrtak, 16. studenoga, u vojarni “Ante Bruno Bušić” u Livnu svečano je proslavljen blagdan prvoga hrvatskog sveca i mučenika Sv. Nikole Tavelića – zaštitnika ove vojne kapelanije.

Misu je slavio i pod njom propovijedao vojni kapelan u Čapljini don Tomislav Rajić. Koncelebrirali su generalni vikar Vojnog ordinarijata u BiH mons. Željko Čuturić, župnik vjerničke zajednice Svi svetih u Livnu fra Jure Perić, gvardijan u samostanu Gorica-Livno fra Marko Ešegović te vojni kapelan u Livnu fra Mario Ostojić.

U prigodnoj propovijedi don Tomislav je najprije kratko progovorio o životu i djelu Sv. Nikole Tavelića. Podsjetio je kako se život toga svetca na prvi pogled ne razlikuje od života toliko svetaca i mučenika koje ima Katolička Crkva. Međutim, zavirivši ispod površinske biografije propovjednik je podcrtao određene karakteristike i kreposti koje Bog očekuje od svakoga: skromnost, siromaštvo, poslušnost Crkvi i Bogu te naviještanje vjere drugima. Nadalje se zapitao otkud ljudima tolika snaga da se podnese mučeništvo. Na osnovu pročitanog evanđelja odmah je dao odgovor da je tu snagu dao Isus Krist, koji je svojim dolaskom i životom na zemlju posvijestio kakvi ljudi trebaju biti.

Tijekom homilije naglasio je kako “bit svetaca nije da je on veći od Boga već da čovjeka ‘pogura’ kada poklekne, kada padneš da ‘kaže’ idemo dalje” te “zamoliti zagovor na nebu da otvori kraljevstvo nebesko kako bismo svoj život prilagodili Isusu, a ne ovome svijetu”.

Na kraju nazočnima na sudjelovanju na misi zahvalio je fra Mario, a posebice onima koji su radili u organizaciji proslave patrona.

Druženje je nastavljeno uz prigodnu zakusku.

Podsjetimo, na blagdan Ilije proroka, nebeskoga zaštitnika BiH, 20. srpnja 2018., u livanjskoj Vojarni Ante Bruno Bušić tadašnji vojni biskup mons. Tomo Vukšić blagoslovio je novu kapelicu na čast Sv. Nikole Tavelića. To je zapravo montažna crkvica koja je do izgradnje nove župne crkve bila molitveni prostor vjernicima na Kupresu. Nakon toga ona nije više služila svojoj svrsi pa su je župa Svete Obitelji i Vrhbosanska nadbiskupija ustupile Vojnom ordinarijatu u BiH. Njezine zidove i krov, s dopuštenjem Ministarstva obrane i Zajedničkoga stožera oružanih snaga, u kasnu jesen 2017. vojnici su razmontirali i prevezli u vojarnu u Livnu.

Ž.I., KT