Vijesti 2020. godina

MISIJSKI MATERIJALI – DOŠAŠĆE S DJEČAKOM IZ GANE!

Kao i svake godine Nacionalna uprava Papinskih misijskih djela BiH i Nacionalna uprava Papinskih misijskih djela RH pripremile su misijske materijale za animaciju djece u župama.

Misijski materijali za animaciju podrazumijevaju: knjižicu, adventski kalendar, kartu Gane i prigodni plakat. Ove godine predstavljaju misijsku zemlju Ganu. Tako da i sama knjižica nosi naziv Došašće s dječakom iz Gane. „S dječakom iz Gane, naša djeca i učenici mogu se pripravljati kroz adventsko vrijeme za radosnu svetkovinu Božića i Bogojavljenje. Materijali su bogati raznovrsnim sadržajima, kako za djecu tako i za odrasle. Molim vas nađite načina da ove poruke dopru do dječjih srdaca kako bi se mogli što bolje pripraviti i pomoći svojim vršnjacima u misijskim zemljama. Geslo Djela svetog Djetinjstava je ‘Djeca pomažu djeci.’ Tijekom povijesti ove misijske akcije urodile su gradnjom tisuća škola, sirotišta i bolnica te omogućile redovno školovanje milijunima djece. Pomagati svojim vršnjacima u misijama znači biti s njima duhovno povezan u molitvi, ali i materijalno im pomagati. Misijske kasice, koje se podijele na početku došašća, a donesu na Bogojavljenje, pokazale su se kao vrlo učinkovito i odgojno sredstvo. Adventski kalendar može pomoći u pripravi ne samo djeci nego i svim članovima obitelji. Bogojavljenska kolekta je naša izravna pomoć u evangelizaciji djece i cijeloga svijeta. Neka nam ova pandemija i sužene mogućnosti djelovanja ne budu zapreka nego još snažniji poticaj u borbi protiv siromaštva i nejednakosti, a u isto vrijeme doprinos djece i svih nas u širenju Isusova kraljevstva na zemlji“, obratio se mons. Luka Tunjić, nacionalni ravnatelj PMD-a u BiH svim prijateljima misija, župama i vjeroučiteljima.

Knjižica Došašće s dječakom iz Gane ispisana je na 35 stranica i donosi niz zanimljivih sadržaja. Nakon predgovora Vrijeme Betlehemskog Djeteta kojeg je napisao vlč. Antun Štefan, nacionalni ravnatelj  PMD-a u RH, slijedi prilog o samom Djelu sv. Djetinjstva. Pripremljeno je i svjedočanstvo jedne misijske volonterke. Svi oni koji knjižice uzmu u ruke moći će na karti svijeta vidjeti gdje sve djeluju misionari i koliko ih je. Dio materijala su i prilozi o pjevačima Betlehemske zvijezde.

Središnji dio je dakako putovanje kroz Ganu s 14-godišnjim dječakom Jeremiahom Nchajiom Nyaabeom koji govori o državi, svojoj školi, gradu, župi i Božiću u tom kraju. Kako se osim službenog engleskog jezika u Gani govori i jezik basare, prigodno je u knjižicu stavljena i molitva Oče naš upravo na tom afričkom jeziku.

Napisana je i Molitva malog misionara kao i igrokaz Betlehem = Kuća kruha.

Kao dio pripreme za najradosniji kršćanski blagdan Božić priređena je i kateheza za više razrede osnovne škole Izvor žive vode te tekstovi za advent u obitelji.

Na kraju knjižice se nalazi uputa kako moliti misijsku krunicu, prijedlog kreativne radionice Papirnati lanac mira te prijedlog homilije za Dan Djela sv. Djetinjstva, Bogojavljenje 6. siječnja.

T.M.I., KT
Sarajevo, 2. prosinca 2020.