Vijesti 2020. godina

PATRON ŽUPE I ZLATNA MISA VLČ. IVANA MIĆIĆA U POLJACIMA

Župa Snježne Gospe u Poljacima 5. kolovoza 2020. proslavila je patron kao i Zlatnu misu domaćeg sina vlč. Ivana Mićića. Vjernici su se za proslavu pripremali trodnevnicom. Euharistijsko slavlje predslavio je slavljenik, a prigodnu homiliju je izrekao mons. Franjo Komarica, biskup banjolučki.

U koncelebraciji su bili zlatomisnikov kolega vlč. Đuro Zrakić, župnik vlč. Mato Janjić , dekan brčanskog dekanata preč. Damir Ivanović, gvardijan franjevačkog samostana u Dubravama fra Niko Josić, dvojice svećenika rođaka zlatomisnika o. Anđelko Jozić i fra Marko Stjepanović, svećenika okolnih župa kao i svećenika sinova ove župe. Mješoviti zbor Župe Srca Isusova u Brčkom animirao je liturgijsko pjevanje i sviranje.

Župnik vlč. Mato na početku Misnog slavlja sve je pozdravio, na poseban način biskupa Komaricu i zlatomisnike vlč. Ivana i vlč. Đuru te izrazio radost i zadovoljstvo zbog dvostrukog slavlja u Župi, a na kraju svete mise zahvalio svima za sudjelovanje i pomoć u svečanom događaju Župe.

Vlč. Ivan u svome pozdravu i zahvali nije krio radost i zadovoljstvo što je, unatoč situaciji zbog pandemije koronavirusa, u zajedništvu vjernika župe i okolnih župa kao i lijepog broja svećenika, obilježiti i proslaviti svoj zlatni jubilej misništva. Zahvalan na prvom mjestu dragom Bogu za dar života i poziv u svećeničku službu te za sve primljene darove, kazao je da svatko prima od Boga određene darove te u svojoj slobodi ih može uložiti ili ne uložiti na dobro. Blažena Djevica Marija je izrekla svoj da Božjem pozivu da bude Majka Njegova Sina, a da nije bila svjesna što bi to sve značilo i kako će se sve dogoditi. Tek kroz život i životne događaje, u potpunom predanju Očevoj volji, polako je otkrivala zadaću koju joj je namijenio Gospodin. Po primjeru Nebeske Zaštitnice Marije, svaki čovjek je pozvan svakodnevno otkrivati zadaću vlastitog da izrečena u odazivu na Božji zov, kazao je vlč. Ivan.

U prigodnoj propovijedi biskup Komarica kazao je da je povod svečanog zborovanja dvostruk: patron župe Gospe Snježne, koji se slavi svake godine te „Zlatni misnički jubilej jednog domaćeg sina – župljanina ove vaše župne zajednice – Ive Mićića. Takav se jubilej slavi jednom u životu jubilarca a inače rijetko u župnoj zajednici – ovisno koliko župa ima svećeničkih zvanja koja dožive pedesetu obljetnicu. I jedan i drugi povod su radosni! A podijeljena radost je dupla radost! Imamo razloga a i obavezu jedni prema drugima da se – unatoč aktualnim ograničenjima zbog koronavirusa – zajedno radujemo i Bogu zahvaljujemo što nam je on omogućio doživjeti ovaj dan i njegov blagoslovljeni sadržaj“.

Također biskup Komarica je istaknuo život Zlatomisnika i njegovo apostolsko djelovanje u župama u Bosni i Hercegovini, Njemačkoj i Hrvatskoj. Vjerni i požrtvovni supružnici i roditelji brojne djece koje im je Bog Stvoritelj podario – otac Niko Mićić i njegova vjerna supruga Mara r. Stjepanović – bili su sretni i blagoslovljeni roditelji Zlatomisnika, koji je bio njihovo dvanaesto dijete. „Kolika je i kakva morala biti vjera tih hrabrih roditelja kada su (…) u sveopćoj teškoj neimaštini i društveno-političkoj nesigurnosti bili spremni od Boga Stvoritelja prihvatiti još jedno Njegovo ljudsko stvorenje – sina Ivana koji je ugledao svjetlo dana početkom 1945. (…) Vjerujem da je tim sretnim roditeljima, ocu Niki i majci Mari, bila osobita radost što je Bog jednog od njihovih sinova pozvao u svećeništvo. Jer „’najveći dar što ga Bog daje roditeljima jest sin svećenik’ rekao je i zapisao odgojitelj brojni svećeničkih zvanja sv. Ivan don Bosco.

Prije 50 godina vlč. Ivan je u rodnom kraju zatim u Zagrebu i Đakovu – slavio svoju Mladu misu. Sretan i u isto vrijeme iskren i ponizan – ondašnji Mladomisnik uzeo je za svoje mladomisničko tj. svećeničko geslo: U tebe se Gospodine uzdam. Svoj svećenički život i poslanje naš je Zlatomisnik – po Božjoj promisli – tijekom proteklih pet decenija proveosedam godina najprije u dvije župe svoje rodne nadbiskupije u Sarajevu i Jelaškama, zatim u Njemačkoj tijekom 26 godina da bi, nakon toga, stigao u Hrvatsku, gdje na području Riječke nadbiskupije živi i radi 16 godina. „Naš Zlatni Jubilarac je kao zaređeni Kristov svećenik bio dobro svjestan kako je on posvećen da naviješta Kristovo Evanđelje, da posvećuje Kristove vjernike i da prinosi žrtvu novoga Saveza.( Drugi Vatikanski Koncil).“ I to je se trudio savjesno činiti kako kod svoga hrvatskog naroda tako i kod njemačkih katolika.

Nakon zahvalne pjesme Te Deum i svečanog blagoslova, uslijedio je ručak za uzvanike u dvorani župne kuće. Zbor brčanske župe svojom pjesmom je uzveličao je slavlje i kod stola tjelesne okrjepe. Lijepom i radosnom druženju doprinio je na poseban način i sam biskup Komarica.

TABB
Poljaci, 7. kolovoz 2020.