Vijesti 2020. godina

PROSLAVA SPOMENDANA SV. PAPE IVANA PAVLA II. I PRIMANJE NOVE ČLANICE U NOVICIJAT ZAJEDNICE MISIONARKI BOŽJEG MILOSRĐA.

U subotu 24. listopada 2020., u župi Rođenja BDM u Sasini, razdoblje bliže pripreme za redovnički život ulaskom u novicijat započela je kandidatica Anđa Lebo, rodom iz Posušja.

Mlada Zajednica Misionarski Božjeg Milosrđa, osnovana u Banjolučkoj biskupiji od danas je bogatija za još jednu članicu.

Sveto misno slavlje predslavio je biskup banjolučki  Franjo Komarica i uveo je kandidaticu Anđu u novicijat. S njime su koncelebrirala još trojica svećenika: župnik i duhovni voditelj Zajednice preč. Adolf Višaticki, domaći sin rodom iz Sasine zlatomisnik fra Dujo Ljevar, te biskupov tajnik vlč. Predrag Ivandić.

U misi je sudjelovalo 30-tak vjernika, među kojima je bila i rodbina novakinje. Na početku mise, župnik Višaticki je izrazio dobrodošlicu svima. Ukratko je protumačio razlog dolaska biskupa u župu te predstavio novu članicu zajednice, koja je kao članica Zajednice „Molitva i Riječ“ već dugi niz godina djelovala u Biskupijskom duhovno pastoralnom centru sv. Josip u Lištanima, u livanjskom kraju.

Biskup je u prigodnoj homiliji, najprije podsjetio prisutne na aktualnu godinu „Boje Riječi“ u cijeloj Vrhbosanskoj Metropoliji, te protumačio misna čitanja. Zatim je govorio o velikom svecu novijeg vremena, velikom papi Ivanu Pavlu II., kojega je Zajednica uzela kao jednog od svojih nebeskih Zaštitnika. Posebno je   istaknuo je njegove velike zasluge u širenju Božjeg milosrđa po cijelomu svijetu. Također je spomenuo i svetu Faustinu Kowalsku, čije se  relikvije nalaze u ovoj župnoj crkvi, a koju također, Zajednica na osobit način časti. Ova sveta redovnica, obdarena mističnim iskustvom Milosrdnog Isusa, svoj je život posvetila  širenju Božjeg milosrđa. Biskup je zatim posvijestio nazočnima kako „ milosrdni Bog i danas djeluje među nama“, protumačivši nastanak Zajednice Misionarki Božjeg milosrđa.

Posebno se obratio novoj kandidatici za novicijat u Zajednici. Protumačio joj je da i u Zajednici, u koju želi ući „ sasvim slobodno i svjesno, u iskrenoj želji služenja Bogu“, tijekom vremena novicijata, „sa trezvenim zanosom sve više, odlučnije i svjesnije se nastavi približivati  Kristu i njemu se suobličavati, te tako sve sigurnije i plodnije nastavi hod prema svojoj budućnosti u službi Božjeg milosrđa u okviru ove Zajednice“. Na to će ju „svakodnevno podsjećati i redovnička odjeća, koju će domalo dobiti i obući“.

Nakon prigodne homilije, biskup je prigodnim obredom uveo kandidaticu u novicijat  koji traje dvije godine. Predao joj je i Pravila Zajednice, kao „jamstvo razlikovanja i duhovnog bogaćenja“. Novakinju je predao u ruke poglavarice Zajednice sestre Marije Miroslave Ljevar, „ da joj u suradnji s Duhom Svetim i zagovorom svetih zaštitnika Zajednice, pomogne zaodjenuti se u Krista i naučiti što znači biti misionarka Božjeg milosrđa.

Pri kraju misnog slavlja svi su zajedno Bogu zahvalili pjesmom „Tebe Boga hvalimo“. Biskup je zahvalio svima na molitvi, osobito za članice Zajednice i za novu novakinju, te ih sve blagoslovio.

Nakon misnog slavlja svi su nastavili  sa ugodnim druženjem u župnoj kući, uz „gozbu ljubavi“ koju su pripremile sestre za sve okupljene.

Biskup se zadržao u dužem razgovoru s rodbinom novakinje Anđe i njezinim prijateljima iz zajednice „Molitva i Riječ“, koji su za ovu prigodu došli iz Hercegovine prvi put u ovu župu.

s. Magdalena Pušić/TABB
Sasina, 25. listopada 2020. godine