Vijesti 2019. godina

SVEČANIM MISNIM SLAVLJEM OBILJEŽEN GODIŠNJI SUSRET PROGNANIH BANJOLUČANA

Na Bijelu nedjelju i nedjelju Božjeg milosrđa 28.4.2019. u župi sv. Stjepana prvomučenika u Botincu prognani banjolučani i domaći vjernici slavili su svetu misu koju je predslavio biskup banjolučki dr. Franjo Komarica u koncelebraciji sa župnikom vlč. Ivicom Bedrikom.

U nadahnutoj propovijedi biskup Komarica je posebno naglasio kako je važno ne zaboraviti rodni kraj te zahvalio svima koji su u novoj sredini nastavili svjedočiti svoju vjeru u zajedništvu sa vjernicima u župama u koje su došli. Potaknuo je sve na opraštanje te da svojim životom i primjerom pokažu da su Kristovi jer opraštanjem i djelima ljubavi prema bližnjemu postaju dosljedni širitelji Evanđelja.

Kako je ovo bila i nedjelja Božjeg milosrđa biskup je naglasio i potrebu štovanja Milosrdnog Isusa koju je ustanovio sveti papa Ivan Pavao II. po providonosnoj objavi sv. Faustini Kovalskoj, te da Isus po svom milosrđu želi spasiti svakog čovjeka.

Nakon mise svi su mogli uzeti posvećenu sliku Milosrdnog Isusa što su mnogi i učinili.

Svirao je i pjevao župni zbor uz potporu cijeloga puka.

Na kraju se nazočnima obratio i organizator okupljanja prognanika iz banjalučkog kraja, Vinko Laštro iz Udruge Nazaret. Zahvalio se biskupu na dolasku i poticajnim riječima te župniku što je omogućio slavljenje Mise u župi te svim župljanima koji su sve radosna i otvorena srca primili. Podsjetio je okupljene posebno iz banjalučkog kraja da se ove godine slavi i 150 godina od dolaska trapista u Banju Luku te da 21 i 22 lipnja dođu u što većem broju uveličati tu značajnu obljetnicu.

Poslije svete mise nastavljeno je druženje prognanih iz banjolučkog kraja na zajedničkoj večeri.

V.L.
Botinac, 2. svibnja 2019.