Vijesti 2021. godina

LITURGIJSKIM SLAVLJEM OBILJEŽENA 29. GODIŠNJICA SMRTI BISKUPA ALFREDA PICHLERA

U ponedjeljak, 17. svibanja 2021., slavljena je u banjolučkoj katedrali sveta misa u povodu 29. obljetnice posljednjeg od pokojnih biskupa i apostolskih administratora Banjolučke biskupije, biskupa Alfreda Pichlera (1913.-1992.). Uz biskupa ordinarija Franju Komaricu koncelebrirao je i rektor katedrale vlč. Pero Ivan Grgić. Pjevanje nazočnih vjernika i redovnica predvodile su redovnice iz samostana Novi Nazaret u Banjoj Luci.

Biskup je Franjo na početku mise podsjetio da je sveta misa najdragocjenije što možemo darovati drugima – i živima na zemlji i preminulima tj. dušama u čistilištu.

U prigodnoj propovijedi najprije se osvrnuo na crkvene preporuke da se svećenike i vjernike podsjeti na molitvu za pokojne njihove biskupe. Naveo je ukratko i glavne podatke iz života te svećeničkog i biskupskog djelovanja pokojnog biskupa Alfreda. – U kontekstu ovogodišnjeg obilježavanja 140-te obljetnice Banjolučke biskupije u sadašnjim njenim granicama, biskup je naveo i imena svih upravitelja biskupijom kao i dijecezanskih biskupa. Spomenuo je i postojanje Katoličke Crkve od 3. i 4. stoljeća na prostoru današnje Banjolučke biskupije. Potaknuo je nazočne da Božjem milosrđu preporuče duše svih bivših duhovnih pastira i svih vjernika.

Posebno se osvrnuo na svetopisamske tekstove, koji su u misi pročitani i protumačio njihovu utješnu poruku.

Nakon popričesne molitve svu su se – predvođeni biskupom i pjevanjem psalma „Iz dubine vapijem k Tebi Gospodine“ uputili ka kripti do groba biskupa Alfreda i drugih biskupa, gdje je biskup Franjo predmolio posebne molitve za njih.

TABB
Banja Luka, 18.5.2021.