AudioIzdvajamoVijesti 2022. godina

AUDIO: ČESTITKA BISKUPA SEMRENA BISKUPU FRANJI KOMARICI I MONS. ORLOVCU NA MISI U POVODU 50. OBLJETNICE MISNIŠTVA

“U svom dosadašnjem životu i radu naši su slavljenici nalazili snagu u današnjim misnim čitanjima i u svom svećeničkom geslu iz kojih proizlazi poruka: ‘Kako bih se mogao umoriti, kad naviještam – nosim Krista koji ispunja, nosi mene.'”

Prije početka svečanog Euharistijskog slavlja, na svetkovinu sv. Bonaventure, nebeskog zaštitnika Banjolučke biskupije i katedrale u petak, 15. srpnja 2022. u katedrali u Banjoj Luci, kojim je predsjedao biskup banjolučki mons. Franjo Komarica i tom prigodom proslavio zlatni jubilej – 50 godina svećeništva zajedno sa svojim dugogodišnjim suradnikom u Biskupskom ordinarijatu mons. Antom Orlovcem, prigodnu čestitku uputio je pomoćni biskup banjolučki i generalni vikar mons. Marko Semren. Čestitku biskupa Semrena prenosimo u cijelosti:

Uzoriti kardinale Vinko, braćo u biskupstvu: Tomo, Petre, Bože, Ivane, France, mons. Amaury i mons. Ante, mnp. fra Zdravko, generalni tajniče Ivo, braćo u svećeništvu, časne sestre, sestre i braćo, slaveći danas svetkovinu sv. Bonaventure, zaštitnika banjolučke katedrale i biskupije, te 50. obljetnicu svećeništva dvojice čelnika banjolučke biskupije: mons. Franje Komarice, biskupa ordinarija, i mons. Ante Orlovca, dugogodišnjeg generalnog vikara, usmjerimo svoje molitve, razmišljanja i djela na Isusa Krista, Velikog svećenika, kao što je to učinio i sv. Bonaventura, moćni zaštitnik banjolučke katedrale i biskupije.

Današnji je dan ispunjen čestitkama i osjećajem zahvalnosti našim jubilarcima i svima koji s njima sudjeluju u današnjem slavlju. Čestitka sadrži ljubav, iskrenu i nepatvorenu, utemeljenu u Uskrslomu Kristu, kakvu sv. Pavao preporučuje Rimljanima: “Zazirite oda zla, prianjajte uz dobro!” I nastavlja nižući sve ono što bismo i mi na današnji dan poželjeli našim slavljenicima: natjecanje u uzajamnom poštovanju, revnost i gorljivost u bratoljublju, služenje Bogu, osjetljivost za bližnje, radost u nadi, strpljenje u nevolji, postojanost u molitvi, zajedništvo, samozatajnost, poniznost (Rim 12,9-16a).

Podsjećam da Crkva nalaže svećenicima da Krista, najvišeg i Vječnog svećenika i Pastira naših duša, vjerno nasljeduju. Svećenik je Božji čovjek, jer potpuno pripada Bogu. Pripadnost Bogu traži naime cijelog čovjeka. Nazivajući svoga suradnika Timoteja čovjekom Božjim, Pavao mu savjetuje: „A ti, čovječe Božji, teži za pravednošću, pobožnošću, vjerom, ljubavlju, postojanošću, krotkošću! Bij dobar boj vjere, osvoji život vječni na koji si pozvan i radi kojega si dao ono lijepo svjedočanstvo pred mnogim svjedocima“ (1 Tim 6,11-12). Pripadnost Bogu ne može se uspoređivati ni s jednom drugom pripadnošću: ni s pripadnošću sebi ni s pripadnošću bilo kome drugom. Za Franza Kamphausa idealni svećenik je istinski uvjeren u ono što čini i naviješta.

U svom dosadašnjem životu i radu naši su slavljenici nalazili snagu u današnjim misnim čitanjima i u svom svećeničkom geslu iz kojih proizlazi poruka: „Kako bih se mogao umoriti, kad naviještam – nosim Krista koji ispunja, nosi mene.“ Dragi slavljenici, neka vas Duh Božji vodi i dalje u vašim svećeničkim životima, u služenju Crkvi, na hvalu Bogu i na dobro čovjeku!